środa, 29 kwietnia 2020
SYTUACJA WYDAWCÓW W CZASIE PANDEMII
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 521 (8/2020)
Minęło sześć tygodni od wprowadzenia przez polski rząd restrykcji w związku z epidemią koronawirusa. Ograniczenie przemieszczania się i pozamykanie wielu sklepów ma ogromny wpływ na gospodarkę. Rynek książki przechodzi szczególnie ciężki okres. Katastrofalne skutki tego stanu rzeczy odbijają się mocno na wydawnictwach. Spadek sprzedaży książek jest bardzo duży, bo w ograniczonym stopniu prowadzona jest sprzedaż stacjonarna, a to ona odpowiada za lwią część przychodów oficyn wydawniczych. Nawyk zakupów przez internet wciąż jeszcze nie jest powszechny, zresztą to nie książka jest w tej chwili w wielu domach zakupem pierwszej potrzeby. Dodatkowy cios dla branży wydawniczej to brak targów, festiwali i spotkań autorskich. Pandemia zakłóciła wszystkie aspekty publikowania książek. Trzeba było przesunąć wiele premier, postawić na sprzedaż przez własną księgarnię internetową, włączyć promocje, podnieść rabaty podstawowe. Niestety zaczęły się problemy z płatnościami ze strony dystrybutorów, co nakręca spiralę – wydawcy nie będą w stanie płacić tłumaczom, redaktorom, nie zlecą druku kolejnych nowości... Zatory płatnicze i ich transmisja w ramach łańcucha wartości jest równie łatwa, jak w przypadku panującego wirusa. O podsumowanie obecnej sytuacji polskiej książki w dobie pandemii koronawirusa poprosiliśmy wydawców. Na ile zatrzymanie gospodarki odbiło się na wydawnictwie Prószyński Media? – Ponieważ według naszych szacunków około 90 proc. księgarń zostało zamkniętych, to wydawnictwu została sprzedaż w księgarniach internetowych i w bardzo nielicznych księgarniach stacjonarnych. Spodziewamy się znaczącego spadku przychodów – powiedział Bibliotece Analiz Maciej Makowski, prezes zarządu oficyny. – Do tego część dystrybutorów sygnalizuje niemożność zapłacenia całej sumy za sprzedane już książki, co tylko pogłębia trudną sytuację. Cześć pracowników pracuje zdalnie z domu, część jest na urlopach. Mimo to jestem pewien, że wydawnictwo przetrwa ten trudny okres i po zniknięciu ograniczeń w pracy księgarń wrócimy do normalnej działalności – uważa Maciej Makowski. – Wpływ pandemii na działanie naszego wydawnictwa podzieliłbym na dwa obszary: wpływ na sprzedaż oraz wpływ na działanie wydawnictwa – mówi Łukasz Kuśnierz, współwłaściciel wydawnictwa SQN. – Trudno w tym momencie oszacować dokładny wpływ na sprzedaż, ponieważ marzec był …
Wyświetlono 25% materiału - 320 słów. Całość materiału zawiera 1282 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się