Wtorek, 28 czerwca 2011
Dział Wydawnictw Instytutu Książki
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru303
W niewielkim pawilonie schowanym w ustronnym miejscu za głównym gmachem Biblioteki Narodowej znalazł miejsce Dział Wydawnictw Instytutu Książki. Dział powstał 1 kwietnia 2009 roku po przejęciu Zakładu Czasopism Patronackich Biblioteki Narodowej. Wówczas jego szefem, bo tak brzmi oficjalnie ta funkcja, został Andrzej Peciak (na zdjęciu), osoba dobrze znana w środowisku książki. Dawniej podziemny wydawca (lubelski FIS), przez wiele lat dyrektor Wydawnictwa UMCS w Lublinie, a także prezes Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych. Dział Wydawnictw IK zajmuje się grupą dobrze znanych czasopism kulturalnych. – Jeszcze w latach 90. rozwiązano problem finansowania najważniejszych czasopism kulturalnych przez stworzenie kategorii czasopism patronackich – mówi Andrzej Peciak. Od kwietnia 1994 roku Biblioteka Narodowa wydawała na zlecenie Ministra Kultury pięć czasopism kulturalnych objętych przez państwo całkowitym patronatem finansowym. Były to: „Dialog”, „Nowe Książki”, „Literatura na Świecie”, „Ruch Muzyczny” i „Twórczość”. W czerwcu 1999 roku do tego grona dołączył rosyjskojęzyczny miesięcznik „Nowaja Polsza”. Wiosną 2005 roku lista czasopism powiększyła się o lubelski kwartalnik „Akcent” oraz zasłużony miesięcznik wrocławski „Odra”, a od marca 2006 roku o miesięcznik „Teatr”. – Siedem podstawowych czasopism działa na zasadzie pełnego finansowania, a trzy, czyli lubelski „Akcent” i wrocławskie „Odra” oraz dołączony ostatnio „Notatnik Teatralny” na zasadzie współpracy, czyli finansowania „po połowie” z różnymi instytucjami, na przykład z OKiS – Ośrodkiem Kultury i Sztuki, instytucją miejską we Wrocławiu. Natomiast w przypadku „Akcentu” partnerem jest Fundacja Akcentu, która dba o to, aby samorząd wojewódzki i miejski zapewniały dofinansowanie. Tak wygląda …
Wyświetlono 25% materiału - 235 słów. Całość materiału zawiera 942 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się