Sobota, 10 maja 2025
Rozmowa z REMIGIUSZEM GRZELĄ, autorem książki „Poszukiwany Franz Kafka”
Jesteś poetą, autorem opowiadań, dramatów, monodramów wykonywanych przez wybitnych artystów. Jesteś twórcą, który lubi rozmawiać i pisać o innych twórcach. Książka, o której rozmawiamy, to powieść faktu, nazwałabym ją kolejną podróżą z Franzem Kafką, a przewodnikami są dzienniki pisarza i twoja opowieść ukazująca początki teatru żydowskiego. Czytając, miałam wrażenie, że byłeś jednym z bohaterów, a nie tylko narratorem tej historii. Czy tak było? Bardzo mnie ucieszyło to pytanie i twoja intuicja, bo potwierdza, że mój zamysł jest czytelny. Jestem autorem wielu monodramów i tym razem, pisząc, wyobraziłem sobie, że ta książka to mój monodram albo stand-up, że stoję przed publicznością i opowiadam im historię, wcielając się w każdą z opisywanych postaci, dlatego każdej z nich nadałem charakter, każda mówi swoim językiem. Są momenty, gdzie wprost zwracam się do Czytelnika. Ta historia to jest jakiś mój literacki performance, choć wszystko, co opowiadam, wydarzyło się naprawdę i nie ma tu za grosz fikcji. Wcześniej już pisałeś o Kafce, jesteś autorem książki „Bagaże Franza K., czyli podróż, której nigdy nie było”. Co spowodowało, że wracasz do tematu Franza Kafki? To Kafka wraca. Są takie okresy, kiedy silniej szukamy kogoś, kto nam wytłumaczy świat. I mnie się zdaje, że jesteśmy w takim momencie w Europie (ale na świecie też), gdzie znów potrzebujemy usłyszeć przestrogę. Kafka pisał o tym, kim człowiek jest wobec systemu, pisał o opresji, o naszych lękach i chyba też o naszym fatum. Dotknął czegoś istotnego, dlatego w takich momentach jak ten – wraca. Zapewne stąd film o nim, który właśnie nakręciła Agnieszka Holland, wznowienia jego książek i ich nowe przekłady. Kafką zajmuję się od dwudziestu pięciu lat, a tak naprawdę światem, w którym żył, czyli też ludźmi, którymi się otaczał, Maxem Brodem, Mileną Jesenską, Felicją Bauer, Dorą Diamant, aktorami żydowskimi z Warszawy i ze Lwowa. Po latach od wydania książki „Bagaże Franza K.” postanowiłem raz jeszcze wrócić do tego świata, spojrzeć na dzisiejszą Europę, która ma tam źródła. Bo to także książka o nas, o naszej płynnej tożsamości. Czy dlatego jeden z najciekawszych pisarzy XX wieku jest bliski Remigiuszowi Grzeli? Wiesz, jeśli poświęcasz komuś dużą część swojego życia, to znaczy, że jest ważny. Każda z bohaterek i każdy z bohaterów moich książek to towarzyszka czy towarzysz podróży, długiej podróży. Nie tylko po mapie świata czy mapie literackiej, także przez epokę. Wspólnie próbujemy rozpoznać i zrozumieć rzeczywistość, ich, naszą. Kafka jest cudownym potworem (tak go chyba określiła kiedyś pisarka Anna Bolecka), bo infekuje, wciąga w swoją kosmiczną wirówkę, a potem trudno zejść na dobrze znany ląd. W książce „Poszukiwany Franz Kafka” otrzymujemy ogromną dawkę wiedzy o Warszawie, o podziale miasta przez samych Żydów. Przedstawiasz to tak plastycznie, więc w trakcie lektury uruchamia się wyobraźnia. Czy przygotowując się do pisania książki, wędrowałeś przez miasto, …
Wyświetlono 25% materiału - 420 słów. Całość materiału zawiera 1682 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się