środa, 3 października 2018
Było ich kilkuset. Jedni ginęli w walce, inni podzielali los ludności cywilnej miasta. Do uprawiania sportu powrócili nieliczni. Taki wniosek nasuwa się po lekturze solidnie udokumentowanej pracy Agnieszki Cubały pt. „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” (Wydawnictwo Napoleon V z Oświęcimia), którą zaprezentował w Muzeum Sportu i Turystki jego dyrektor Tomasz Jagodziński. Autorka od lat pasjonuje się tym zrywem narodowym. Poświeciła mu dwie książki, przez kilka lata pracowała w Muzeum Powstania Warszawskiego. W najnowszej publikacji zgromadziła biogramy ludzi stadionów, ringów, kortów, hipodromów, basenów, mat etc. Niektóre są rozbudowane, jak w przypadku najbardziej chyba emblematycznej postaci sportowca-powstańca, czyli Eugeniusza Lokajskiego. Ten lekkoatleta, specjalizujący się w rzucie oszczepem, był naszym murowanym kandydatem do podium igrzysk olimpijskich w Berlinie (1936 r.). Medal – nawet złoty – zwiastowały rezultaty osiągane przez niego podczas mitingów w tamtym sezonie. Niestety tuż przed olimpiadą doznał bolesnej kontuzji barku, uniemożliwiającej dalekie rzuty. Chociaż nakłaniano go do wycofania się z rywalizacji przystąpił do niej, zajmując siódmą lokatę, co z pewnością nie zaspakajało aspiracji, bądź co bądź rekordzisty świata w tej konkurencji. Przypuszczał, że niepowodzenie powetuje sobie na kolejnych igrzyskach. Ich gospodarzem miało być w 1940 roku Tokio… Łączył sport z pracą pedagogiczną – był nauczycielem gimnastyki w stołecznym gimnazjum im. Mikołaja Reja. Uczył m.in. Kazimierza Bermana – znanego czytelnikom jako Antoni Marianowicz – oraz Pawła Hertza. …
Wyświetlono 25% materiału - 219 słów. Całość materiału zawiera 877 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się