Wtorek, 28 czerwca 2011
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru303
W „Gazecie Wyborczej” niezwykle ciekawy cykl tekstów pod wspólnym tytułem „Czytamy w Polsce”. Imponujący zestaw nazwisk, głównie pisarzy, którzy tłumaczą się ze swych czytelniczych nałogów, a generalnie uzasadniają tezę wydawałoby się oczywistą: bez czytania nie ma życia, no bo jak?… Czytam wypowiedź starszej pani, która powiada: „Nie kupuję książek, bo są za drogie. Nie mogę wydać 40 zł na kaprys, bo muszę mieć na lekarstwa”. To zestawienie książki- kaprysu z lekarstwem nie pozostawia złudzeń. W istocie oddaje też w największym skrócie zasadniczy dylemat, który tak naprawdę wcale nie jest dylematem: „żyć czy być”. Przecież żeby być, trzeba przede wszystkim żyć, a lekarstwa mogą okazać się w tym względzie niezbędne; przynajmniej do czasu. Starsza pani nie ma z tym problemu i doskonale wie, jaki jest egzystencjalny porządek rzeczy. Jeśli jednak owa zdawkowa wypowiedź starszej pani zwróciła moją szczególną uwagę, to nie z powodu księgarnianej drożyzny, ale ze względu na to jedno słowo: kaprys. Czytanie jest kaprysem, a to oznacza, że można się bez niego obejść. To proste, a starsza pani wie, o czym mówi. Znacie nieczytających, a jednocześnie zdrowych, czerstwych i szczęśliwych?… Ja znam. Wielu takich znam! Co więcej: budzą oni moją zazdrość i podziw. Wzruszają mnie swoim prostolinijnym odbiorem rzeczywistości. Nie popadają w melancholię, nie borykają się z Weltschmerzem. Świat widzą jasno i wedle prostych reguł …
Wyświetlono 25% materiału - 216 słów. Całość materiału zawiera 864 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się