Czwartek, 19 października 2006
Książka i prawo
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru10/2006
W poprzednim numerze wymienione zostały warunki formalne, jakim musi odpowiadać wypowiedzenie umowy o pracę. Jednym z tych warunków jest wskazanie przyczyny wypowiedzenia. I, jak można się domyślać, tu zaczynają się dla pracodawców dość strome schody – jaką przyczynę wskazać, by nie narazić się na skierowanie przez pracownika sprawy do sądu, a nawet jeśli sprawa w sądzie się znajdzie, nie sprowokować niekorzystnego rozstrzygnięcia. Jedno jest pewne – przyczyna musi zostać wskazana, a warunku podania jej pracownikowi nie może zastąpić przekonanie pracodawcy, że przyczyna ta, mimo że nie została wskazana, była pracownikowi znana. Jaka przyczyna? Pokutuje niczym nieuzasadniony pogląd jakoby przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę miała mieć szczególną doniosłość. Warto przywołać tu znane orzeczenie Sadu Najwyższego, który w wyroku z dnia 4 grudnia 1997 r., I PKN 419/97 (OSNAPiUS 1998, z. 20, poz. 598) stwierdził, że przyczyna wypowiedzenia nie musi mieć szczególnej wagi czy nadzwyczajnej doniosłości, skoro wypowiedzenie jest zwykłym sposobem rozwiązania bezterminowego stosunku pracy. Nadzwyczajna doniosłość przyczyny rozwiązania stosunku pracy jest zarezerwowana bowiem dla innego trybu rozstania z pracownikiem – tzw. zwolnienia w trybie natychmiastowym, które następuje z reguły wtedy, gdy pracownik dopuszcza się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Kodeks pracy nie ułatwia pracodawcy trudnego zadania, jakim jest wskazanie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę – nie …
Wyświetlono 25% materiału - 205 słów. Całość materiału zawiera 823 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się