Poniedziałek, 31 marca 2014
Czy wydawcy przetrwają?
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru378
Sukces XIX Targów Edukacyjnych „Edukacja”, jakie odbyły się w dniach 26-28 marca w Kielcach, zakłócało zadawane przez niemal wszystkich uczestników pytanie, czy nie będą to już ostatnie targi z udziałem wydawców edukacyjnych. Powód jest znany – rządowe deklaracje o wprowadzeniu bezpłatnych podręczników do szkół, na razie do klasy pierwszej. Decyzja o bezpłatnym podręczniku nie jest kwestionowana i uważana nawet za mocno spóźnioną, bo system finansowania książek szkolnych z budżetu państwa czy z budżetów samorządowych od dawna funkcjonuje w niemal wszystkich krajach Europy, chociaż pojawiły się już wyniki badań, że tylko jedna czwarta naszego społeczeństwa popiera decyzję rządu w tej sprawie. Tak niskie poparcie wynika z pewnością z faktu, że sam projekt – chociaż uzasadniony – jest wprowadzany w sposób niejasny, a największe zastrzeżenie budzi obawa o niską jakość podręcznika. Do tego przyjęcie ustawy, która ustanawia resort edukacji wydawcą podręczników, jest uważane za szczególnie kuriozalne. W ten sposób jednym posunięciem skreśla się i zaprzepaszcza ponad dwudziestoletni dorobek polskich wydawców edukacyjnych, a przy tym podważa się ich rzetelność i uczciwość. O tym nieustannie rozmawiano w Kielcach, a kulminacją dyskusji była debata zorganizowana przez Polską Izbę Książki zatytułowana „Czy koniec wydawnictw edukacyjnych?”, w której wzięli udział wydawcy i nauczyciele. Najbardziej wyraziste i krytyczne stanowisko przedstawili: Jarosław Matuszewski, przewodniczący Sekcji Wydawców Edukacyjnych PIK, Czesław Cyrański, założyciel kieleckiego wydawnictwa MAC (obecnie Grupa Edukacyjna), i …
Wyświetlono 25% materiału - 219 słów. Całość materiału zawiera 876 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się