Piątek, 11 grudnia 2015
Literacki Sopot po czesku
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru415
Wśród coraz większej liczby mniej lub bardziej udanych imprez kulturalnych, jakie organizowane są w kraju, coraz ciekawsze stają się kiermasze książkowe, zwłaszcza w trakcie sezonu wakacyjnego, ale nie tylko. Wielka w tym zasługa niektórych władz samorządowych i ich ambicji kulturalnych, jak i też dobrze pojętego snobizmu i mody - w tym przypadku na szczęście na czytanie. Na tą listę dobrze wpisują się już trzy imprezy organizowane przez warszawską spółkę Targi Książki, a których wykonawcą jest przedsiębiorstwo Murator Expo - przede wszystkim w Gdyni (już cztery edycje), w Szczecinie (dwie edycje) i od tego roku również w Katowicach. Paradoksalnie kiermasz w Warszawie na Rynku Mariensztackim, organizowany dwukrotnie w poprzednich latach również przez Murator Expo, umarł śmiercią naturalną, bo władze stołecznego miasta odmówiły wsparcia finansowego, gdyż wyraźnie nie mają poczucia, że taka impreza jest potrzebna. Źle to świadczy o ich odpowiedzialności, a i o poziomie intelektualnym. Za to dobre świadectwo wystawiają sobie władze znacznie mniejszych ośrodków jak chociażby Leska, Sanoka czy Przemyśla, gdzie pomimo licznych trudności od lat rozwija się wywołujące duże zainteresowanie w tamtych środowiskach Bieszczadzkie Lato z Książką, organizowana przez wydawnictwo Bosz z niestrudzonym Bogdanem Szymanikiem na czele. Honor Warszawy w pewnym stopniu ratuje Biblioteka Narodowa (z pewnym jednak wsparciem miasta), która organizuje co roku w czerwcu bardzo nastrojowy kiermasz nazwany Imieninami Jana Kochanowskiego. Mówimy tu o kiermaszach, ale w nowej formule, która świetnie się sprawdza. Ich główny element tworzą stoiska wydawców lub dystrybutorów, którzy oferują swoje tytuły, zazwyczaj z dużymi rabatami, oraz wysprzedają za małe pieniądze zapasy magazynowe. Jednak dużą część publiczności, która na takich spotkaniach liczy się do kilku tysięcy osób, przyciągają spotkania ze znanymi autorami, ale też z twórcami mniej znanymi, a nawet z debiutantami, dla których jest to wyjątkowa okazja, aby zaistnieć. Do tego dochodzą tak spektakularne wydarzenia jak pojedynki na wiersze czy slamy poetyckie, wokół których zbiera się chętniej młodsza publiczność. Przed trzema laty, gdy po raz pierwszy wydawcy zapełnili swoimi książkami stoiska na Nadmorskim Plenerze Czytelniczym w Gdyni, pojawiła się równoległa inicjatywa w Sopocie, której program towarzyszący skierowany jest do bardziej wymagających odbiorców, ale z drugiej strony również do rodziców z …
Wyświetlono 25% materiału - 347 słów. Całość materiału zawiera 1391 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się