Wtorek, 7 stycznia 2020
Wstępne psiakrew. Co mnie napadło?! Ostatnie felietony kropię nie tyle wodą święconą, co olejem mądrości tak gęstej – jak na wymogi felietonowego dmuchawca – że zaczynam się coraz mocniej bać wymówienia roboty przez PT Szefostwo miesięcznika. W dodatku dziś także zacznę z bardzo grubej filozoficznej rury, ale… Ale bez obaw, później może trochę złagodzę przekaz. No, zaczynamy. Do największych myślicieli XII wieku zaliczał się niejaki Abu Al-Walid Muhammad ibn Ahmad ibn Muhammad ibn Ahmad ibn Ahmad ibn Ruszd, oczywiście Arab. Znany szerzej pod pseudonimem Averroes. Nota bene jemu przypisuje się słynny paradoks, którym wciąż nad wyraz psotna dziatwa udręcza duchowieństwo, zadając zasadne przecież pytanie: „Czy Bóg wszechmogący może stworzyć taki kamień, którego nie będzie mógł sam podnieść?”. Jednak dziś nie o pustotach. Podnoszę tu kwestię, która zaważyła w stopniu głównym na całych dziejach naszego kontynentu. Otóż Averroes postawił fundamentalny problem, dotyczący (jakby to zręcznie ująć?) dynamiki świata. Na gruncie filozofii Zachodu rozwinął to zagadnienie Spinoza w „Etyce”. Ten sam problem legł u myślowych podstaw całej aktywności wszystkich w zasadzie artystów przedromantyczych. Którzy to artyści – zresztą na ogół li tylko intuicyjnie – zgodnie z duchem kolejnych epok (zespolonych jednak wspólnym dążeniem), starali się z czcią chwalić Najwyższego Pana, odzwierciedlając w swych robótkach finezję Jego nieskalnego dzieła. Taki tryb rozumowania obowiązywał aż do epoki klasycyzmu. Włącznie. Dopiero później nastąpił bunt, o czym napiszę słówko nieco później. Spinoza (podejrzewam, że z inspiracji Platona) posłużył się dwoma kluczowymi pojęciami, jego zdaniem absolutnie koniecznymi dla zrozumienia i wdrożenia właściwiej postawy wobec rzeczywistości. Chodzi o przeciwstawienie: natura naturans (natura tworząca) oraz natura naturata (natura stworzona). …
Wyświetlono 25% materiału - 260 słów. Całość materiału zawiera 1042 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się