Wtorek, 29 września 2020
Rozmowa z Anną Sulińską, autorką „Olimpijek”
Olimpijkom było trudniej o laury niż olimpijczykom? Na pewno. Przede wszystkim to one często przecierały szlaki w kobiecym sporcie. Baron Pierre de Coubertin, wskrzesiciel idei olimpijskiej, uważał bowiem, że miejsce kobiet na stadionach jest na trybunach. Zawodniczki od początku musiały walczyć o to, by w ogóle startować. Organizowały równoległe zawody, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Gdy już pokazały, że potrafią rywalizować, powoli dopuszczano je do udziału w kolejnych dyscyplinach sportowych. Na igrzyskach olimpijskich kobiety mogą startować w tych samych dyscyplinach sportowych co mężczyźni dopiero od 2012 roku. Dodatkowo w PRL-u dochodziły problemy związane z brakiem zaplecza sportowego. Dotyczyły one wszystkich sportowców bez względu na płeć, ale sport kobiecy był jeszcze bardziej niedofinansowany niż męski. Nie było szkoleniowców specjalizujących się w szkoleniu zawodniczek, niektóre olimpijki zdobywały medale na igrzyskach bez stałego wsparcia trenerskiego. Nie było sekcji kobiecych, brakowało podstawowego sprzętu... Najbardziej skrzywdzoną postacią w polskim sporcie jest chyba Ewa Kłobukowska... Została ofiarą wielkiej polityki. Po tragedii, jaka ją spotkała, wiele osób się od niej odwróciło. Zapomniano o niej z dnia na dzień, szeptano …
Wyświetlono 25% materiału - 161 słów. Całość materiału zawiera 646 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się