Poniedziałek, 9 stycznia 2012
Naukowcy w poszukiwaniu odowiedniej formy
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru318
W dniach od 23 do 25 listopada we Wrocławiu odbyła się zapowiadana przez nas poprzednio konferencja zatytułowana „W poszukiwaniu odpowiedniej formy. Rola wydawcy, typografa, artysty i technologii w pracy nad książką”. Organizatorem tego wydarzenia był Zakład Książki Współczesnej i Edytorstwa Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Przedstawiamy refleksje pokonferencyjne głównej organizatorki spotkania. W dniu rozpoczęcia konferencji, w wyniku niezwykłego zbiegu okoliczności, przypadła 60. rocznica wydania pierwszej powieści Stanisława Lema „Cyberiada”. W oknie wyszukiwarki Google pojawiło się okolicznościowe logo, tzw. Google Doodle – animacja inspirowana charakterystycznymi rysunkami Daniela Mroza. Czyż można sobie wyobrazić lepsze motto dla konferencji edytorskiej niż hołd czytelników, oddany pisarzowi rękoma ilustratora jego powieści? Obrady rozpoczęła sesja zatytułowana „Morfologia książki”, w której zasygnalizowano najważniejsze, przewijające się w wielu następnych wystąpieniach tematy. Można do nich zaliczyć: ewolucję formy książki i jej wyposażenia, relacje między tekstem a obrazem oraz społeczny kontekst obserwowanych przemian. Na trudności z badaniem nowych form medialnych, wynikające z ciągłej ich transformacji i „ruchliwości”, zwróciła uwagę Małgorzata Góralska (Uniwersytet Wrocławski). Zaprezentowane przykłady multibooków, „twitteratury” (klasyki skróconej do 20 twitów), japońskich książek na komórki, blooków (powieści opartych na blogach), wreszcie m- czy mo-booków (książek na urządzenia mobilne) pokazały, że cyberkultura nie może się …
Wyświetlono 25% materiału - 196 słów. Całość materiału zawiera 787 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się