Piątek, 27 sierpnia 2021
Rozmowa z ROMANEM HUSARSKIM, autorem książki „Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej”
Jaka jest geneza bujnego rozkwitu ekonomicznego Korei Południowej po wojnie domowej? By zrozumieć fenomen „cudu na rzece Han”, jak przyjęło się opisywać skok ekonomiczny Korei Południowej, musimy przyjrzeć się rządom gene­rała Park Chung-hee. Przejmując wła­dzę w wyniku zamachu stanu w 1961 roku, generał otrzymał państwo pozbawione infrastruktury, instytucji i pogrążone w ubóstwie. Kraj odbu­dowywał się po destrukcyjnej wojnie koreańskiej (1950-53) powoli, a nie­udolne rządy pierwszego prezyden­ta Republiki Korei Rhee Syngmana, który w obliczu masowych protestów zbiegł do Honolulu, nie przyczyni­ły się do poprawy bytowej ludności. Przełomowa okazała się normaliza­cja stosunków z Japonią (aż do 1965 roku Korea nie utrzymywała kontak­tów z byłym kolonizatorem) i reforma czeboli, rodzinnych konglomeratów biznesowych, polegająca na ścisłym powiązaniu ich działań z rządem. Z drugiej strony był to również czas opresji i cenzury. Sam generał wzbu­dza dziś w Korei Południowej skrajne emocje. Został zresztą zastrzelony przez swojego szefa ochrony, który tłumaczył się, że mordując dyktatora, zapobiega większemu złu. Trwały wte­dy protesty w Busan i Masan. Nie wia­domo, czy rząd nie utopiłby ludności cywilnej we krwi. Wokół kulis całego wydarzenia istnieje wiele spekulacji. W ciągu 18 lat rządów Parka kraj jednak zmienił się nie do poznania. Widać to w statystyce. W 1960 ro­ku PKB per capita Korei Południowej wynosiło poniżej 100 dolarów – mniej niż w ówczesnej Somali. W 1979 roku prawie 1800 dolarów. Konkurują tam nie tylko partie, lecz również regiony, generacje i płcie!? Dopiero z czasem zauważyłem, jak głęboko podzielone jest społeczeń­stwo Korei Południowej. Niektóre konflikty, jak te pomiędzy regionami, mogą sięgać aż do okresu Trzech Kró­lestw (57 p.n.e–668). Inne związane są w dużej mierze ze zmianami ostat­nich lat. Zaskoczyły mnie kwietniowe wybory mera w Seulu. Aż 72,5 proc. młodych mężczyzn poniżej 30. roku życia zagłosowało na przedstawicie­la koreańskich konserwatystów, Oh Se-hoo. Kobiety w tym samym prze­dziale wiekowym wolały oddać swój głos na rządzącą lewicowo-nacjonali­styczną Partię Demokratyczną lub na nowo powstałe partie feministyczne. Feminizm jest potężną osią niezgody pomiędzy płciami. Na YouTube kró­lują demagodzy, którzy atakują każdą książkę czy film, w których pojawiają się wątki krytyczne wobec dominacji mężczyzn w społeczeństwie połu­dniowokoreańskim. Dla przykładu, w gruncie rzeczy delikatnie krytycz­na powieść „Kim Ji-young, urodzo­na w 1982” autorstwa Cho Nam-Joo wywołała burzę. Gdy aktorka grupy k-popowej Red Velvet ujawniła, że właśnie czyta wspomnianą książkę, …
Wyświetlono 25% materiału - 367 słów. Całość materiału zawiera 1471 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się