Poniedziałek, 17 grudnia 2018
„Zagram ci to kiedyś” powiada Stanisław Radwan w rozmowie z basującym mu Jerzym Illgiem. I tak jest zatytułowany ów wywiad-rzeka (Znak). Przypominający m.in. sylwetkę legendarnego kierownika produkcji filmów, Henryka Szlacheta: „Kiedyś naraził mu się czymś Stanisław Zaczyk. Kręcili coś w  Bieszczadach i tam był straszny reżim, zdjęcia trwały po piętnaście godzin. Od wczesnego rana do zmroku. Cała ekipa harowała w polowych warunkach, gdzieś w lesie. Aktorów budzili o piątej rano – bo  już o szóstej była ekspozycja światła – a o czwartej rano ekipy techniczne, żeby wszystko zmontowały o świcie, jak tylko zrobi się widno. Szlachet zatelefonował o czwartej rano z recepcji do Zaczyka do pokoju i mówi: »Panie Zastrzyk« – to była jego pasja, to przekręcanie nazwisk na żydowskie – »panie Zastrzyk, jak panu coś powiem, to będziesz pan taki radosny. Pan masz jeszcze całą godziną snu«”. Całą noc nie zmrużył za to oka Jerzy Trela. Po audiencji u Ojca Świętego zespół Starego Teatru miał następnego ranka otrzymać fotografie – prezent od Jana Pawła II. Trela nie mógł się ich doczekać: „Bo wiesz, jak pojadę do mamy (…) i jak jej pokażę, że byłem u papieża, to mnie tę partię wybaczy” – wyjaśniał zniecierpliwienie aktor. Muzyk przez dekady pracował w Piwnicy pod Baranami, toteż przypomina postacie z tego kabaretu i ich bon moty – Jaś Adamski: „Jak nazywa się facet, który nie dopuszcza bliźnich do ubikacji? Nieustępliwy”. Wiesław Dymny: „Podniósł wydajność z jednego hektara i przeniósł na drugi”. Z muzyki Radwana korzystała głównie scena, także międzynarodowa – choćby teatr w Czelabińsku, który miał wolne we wrześniu: „w okresie masowego wysypu grzybów, zbieranych zarówno przez obsadę artystyczną, jak i techniczną”. Niekiedy …
Wyświetlono 25% materiału - 271 słów. Całość materiału zawiera 1086 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się