Sobota, 30 kwietnia 2016
Andrzej Chrzanowski wspomina
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru433
IPN w ramach serii "Warszawa Niepokonana" opublikował pracę Bartłomieja Noszczaka zatytułowaną "Etos gniewu. Antykomunistyczne organizacje młodzieżowe w Warszawie (1944-1989)". W obszernym tomie, liczącym 895 stron druku oraz kilkadziesiąt fotografii osób przedstawionych w książce oraz reprodukcji dokumentów, autor zidentyfikował i opisał blisko siedemdziesiąt grup młodzieżowych. Tekst jest podzielony na rozdziały, w których chronologicznie zamieszczono opisy nielegalnych organizacji. Najskromniejszy jest rozdział odnoszący się do lat 1970- 1980, w którym mowa jest tylko o jednej zidentyfikowanej grupie o nazwie Wolność i Niezawisłość. W tekście czytamy, że "organizacja ta powstała w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w październiku 1973 roku, względnie jesienią tego roku lub na przełomie 1973 i 1974 roku". Autor wśród członków grupy wymienia Andrzeja Chrzanowskiego, który po latach stał się jednym z liderów środowiska książki. Był redaktorem, a następnie dyrektorem handlowym Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik (1987- 1990), potem dyrektorem naczelnym, a później prezesem zarządu Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (1990-1999) i jednocześnie prezesem PIK (1997-2000), a wcześniej przez kilka kadencji członkiem Rady PIK. W latach 2000-2002 był prezesem wydawnictwa Muza Szkolna. Po kilkuletniej przerwie wrócił do branży książkowej jako prezes zarządu Wydawnictw Szkolnych i Profesjonalnych, spółki-córki WSiP (2008-2010). Obecnie, od 2011 roku, jest prezesem zarządu Wydawnictwa Akademickiego Sedno. Autor książki rozdział o organizacji Wolność i Niezawisłość oparł na relacjach członków organizacji zebranych w latach 2010-2014. Na tej podstawie nie udało się ustalić, kto był przewodniczącym tego ugrupowania, …
Wyświetlono 25% materiału - 225 słów. Całość materiału zawiera 901 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się