Poniedziałek, 15 września 2014
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru390
Są w powojennych dziejach Polski zdarzenia i sytuacje, które urastają do rangi symboli. Często symboli… „nierozwiązywalności”. Za komuny, która sama w sobie była epoką niemożności rozwiązania czegokolwiek, takim skaraniem boskim był problem skupu butelek, a także brak sznurka do snopowiązałek w czasie żniw. Moje dzieciństwo i lata dorastania upływały w rytmie prasowych, radiowych, a potem telewizyjnych programów poświęconych próbom rozwiązania tej kwadratury koła. Próbom bezskutecznym. Po prostu – nie narodził się wówczas taki geniusz, który mógłby sprostać zadaniu. Przykładem współczesnego symbolu „nierozwiązywalności” jest niemożność wybudowania porządnej drogi z Krakowa do Zakopanego. Dotychczasowy trakt, zwany drogą śmierci, łączy przeszłość z teraźniejszością i zapewne połączy je także z przyszłością. Nie mam złudzeń – Polskę wkrótce otoczy sieć autostrad, a trasa Kraków-Zakopane pozostanie w kształcie nienaruszonym i w końcu znajdzie się w rejestrze zabytków europejskiego drogownictwa. Będzie wówczas nie do ruszenia nawet w marzeniach. To tylko trzy tego rodzaju przykłady. Jest ich oczywiście dużo więcej… Nasza książkowa branża nie jest oczywiście wolna od symboli „nierozwiązywalności”. Jeden z nich kryje się pod ogólnie nam znanym hasłem Kopipol. W zasadzie nie wyobrażam już sobie, żeby w moim zawodowym życiu zabrakło tej organizacji, która najpewniej przeżyje jeszcze niejeden rząd, niejednego ministra kultury i niejedną epokę. Kopipol jest co prawda problemem, ale problemem o statusie specjalnym. Jest nie do ruszenia. W książkowej branży wszystko jest płynne: organizacje, wydawnictwa, specjalistyczna prasa itp. powstają i przemijają w …
Wyświetlono 25% materiału - 228 słów. Całość materiału zawiera 913 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się