Piątek, 25 października 2019
Między wierszami
„Jidisze Mame” to tytuł monumentalnych wspomnień Gołdy Tencer. Opracowanych przez Katarzynę Przybyszewską, a opublikowanych – bardzo starannie – nakładem oficyny Edipresse. Premiera miała miejsce w Teatrze Kwadrat. „Zarówno nasze łódzkie mieszkanie, jak i podwórko były dla mnie w dzieciństwie całym światem” – akcentowała bohaterka książki, świętująca minionego lata siedemdziesiąte urodziny. „Kiedy zamykam oczy, przenoszę się na ulicę Próchnika 28 i kreślę sobie topografię domu z lat dziecinnych. Po lewej stronie, zaraz przy wejściu, była kuchnia z piecem na węgiel, jaki dziś już można zobaczyć tylko na filmach. (…) Dalej znajdowały się: mały pokój, duży pokój, łazienka i sypialnia rodziców. (...) Ja stacjonowałam w dużym pokoju, w którym były biurko, szafa, łóżko i stół. (...) Z dużego pokoju przechodziło się do sypialni rodziców, gdzie stały dwa ogromne łóżka, a na nich jakaś przedziwna drewniana konstrukcja – dzięki niej łóżka były zasłane równiutko, jak pod linijkę. Nigdy później już nie widziałam niczego podobnego, ale te wykrochmalone poszwy na poduszki i pierzyny oraz kapa bez najmniejszej choćby fałdki dodawały sypialni niezwykłej powagi. W sypialni był dzwonek i pamiętam, że jako dzieci uwielbialiśmy nim dzwonić tylko po to, by odezwał się ktoś, kto akurat był w kuchni. Nad łóżkami wisiał obraz, fioletowo-beżowy bez w wiklinowym koszu. Malarz nieznany. (...) W sypialni stał jeszcze piec kaflowy z pięknymi, zdobionymi drzwiczkami. (...) …
Wyświetlono 25% materiału - 216 słów. Całość materiału zawiera 866 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się