Piątek, 24 lutego 2012
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru2/2012
Aby zmienić nazwisko wymagane jest podanie z odręcznym podpisem. Stosowny do pobrania druk widnieje na stronie internetowej urzędu stanu cywilnego. Standardowe dane: adres, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia… Ostatnia rubryka to „uzasadnienie zmiany”. Po wypełnieniu należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 40 złotych. Urząd ma 4 tygodnie na odpowiedź, co wynika z pracy Adama Butryma pt. „Personalne alter ego” (Wydawnictwo Litera). – W III RP decyzje odmowne można policzyć na palcach dwóch rąk – mówił autor podczas briefingu zorganizowanego w warszawskiej restauracji „Kon-Tiki”. – Głównie miały miejsce wtedy, gdy petent wybrał personalia postaci publicznej tudzież bohatera popkultury. Ale jeśli, dajmy na to, prof. Aleksander Fiut będzie chciał się nazywać inaczej – nikt mu tego nie zabroni. O ile jednak nie zastąpi rodowego nazwiska szlacheckim. Wtedy w uzasadnieniu musi przedstawić wnikliwą heraldycznie analizę genealogiczną – klarował autor. Książka, a właściwie pełna cymeliów rozszerzona praca magisterska z fakultetu lingwistyki, obroniona dwa lata temu na jednej z prywatnych uczelni, dyskontuje zarówno publicystykę pseudonaukową („Nasze nazwiska” Tadeusza Kisały) jak i memuarystykę. „Zawsze byłem wrogiem nie najlepiej brzmiących i niescenicznych nazwisk i niejednego swojego ucznia namówiłem na pseudonim (…) dzięki czemu kilkoro uczniów, zwłaszcza …
Wyświetlono 25% materiału - 190 słów. Całość materiału zawiera 760 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się