środa, 7 lipca 2021
Czy ktoś pamięta, czym kończy się „Żegnaj, laleczko” Raymon­da Chandlera? Albo jak Dashiell Hammett zamknął swego „Soko­ła maltańskiego”? Czy też jak Rex Stout żegnał się w każdym tomie z czytelnikami? Wszyscy mieli je­den sposób: krótko i zdecydowanie – kropką po ostatnim zdaniu. Cza­sem wydawca wstawiał „The end” – „Tu się kończy ballada, wszystko już w pień wycięte”, jak śpiewał Tade­usz Chyła. I dodawał, że żadnej pu­enty też nie należy oczekiwać, „bo w morderczym zapędzie kneź puen­tę też urżnął”. Przypomina mi się ta ballada, gdy odkładam kolejną powieść kry­minalną po jej lekturze. W ostat­nich miesiącach miałem do czy­nienia z nadzwyczajną ich liczbą – kandydaci do nagrody Wielkiego Kalibru stanęli gromadnie. I bodaj każdy z nich uznał, że kropka ja­ko finał narracji to coś niedopusz­czalnego, trzeba jeszcze coś dodać, jakąś puentę może, a na pewno po­dziękowania, kilka słów o moty­wach, metodzie pisarskiej, nowych pomysłach, nawet rozszyfrować bo­haterów. Uściślić to, co być może nie zmieściło się w dedykacjach, i dopo­wiedzieć przekaz zawarty w …
Wyświetlono 25% materiału - 160 słów. Całość materiału zawiera 640 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się