Poniedziałek, 15 października 2012
Paradoks pozycji rynkowej potęgi
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru338
Od lat na rynku funkcjonuje założenie, że sprzedaż książek w Polsce charakteryzuje trend odwrotny do aktualnej koniunktury gospodarczej panującej w kraju. Mówiąc wprost: kiedy gospodarkę – światową czy polską – dotyka kryzys i spowolnienie, na rynku książki mamy do czynienia z hossą, klienci znacznie chętniej zwracają się w stronę tego właśnie medium, jako źródła rozrywki. W momencie pozytywnej zmiany sytuacji gospodarczej – następuje odpływ czytelników, a sprzedaż spada. Książka ponownie przegrywa rywalizację z innymi – co bardzo ważne nierzadko znacznie droższymi – formami spędzania wolnego czasu. Rynek zaskoczyła nieco informacja, o tym, że Polska znalazła się w dwudziestce – dokładnie zajmując 19. pozycję – największych światowych rynków książki. Zestawienie to opracowane zostało przez firmę analityczną Austriaka Rüdigera Wischenbarta i stanowi część szerszego projektu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców (IPA), którego celem jest opracowanie globalnej bazy danych statystycznych dla branży wydawniczej. W pierwszej trójce tego rankingu znalazły się ekonomiczne potęgi stanowiące także trzon światowego przemysłu książki: USA, Chiny i Niemcy. Przed nami znalazły się także takie książkowe tuzy jak: Francja, Rosja, Hiszpania (dysponująca olbrzymim potencjałem z uwagi na obszar funkcjonowania języka hiszpańskiego), Indie czy Kanada. Z krajów, które zostały ujęte w tym zestawieniu wyprzedzamy chociażby: Belgię, Norwegię czy Szwajcarię. Z analizy tego zestawienia rodzi się dość prosty wniosek – rodzimy rynek książki sytuuje się, na tle innych rynków krajowych, znacznie …
Wyświetlono 25% materiału - 217 słów. Całość materiału zawiera 869 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się