Poniedziałek, 23 września 2019
PEDIATRZY MÓWIĄ JEDNYM GŁOSEM: CZYTAJMY DZIECIOM
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 506 (17/2019)
Czytanie rozwija mózg dziecka i  jego emocjonalność, buduje relacje międzyludzkie. Czytając dziecku dajemy mu fundamenty społeczne i językowe – to najważniejsze wnioski z rozmowy panelowej „Czytanie dziecku od pierwszych dni życia – luksus czy konieczność?” zorganizowanej przez Fundację Powszechnego Czytania 19 września na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Dyskusję prowadziła Maria Deskur, prezes zarządu Fundacji. Organizacja niedawno uruchomiła projekt proczytelniczy „Książka na receptę. Recepta na sukces”. „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – tak mówiła Wisława Szymborska. W przypadku dzieci nie chodzi tylko o zabawę, to inwestycja w ich rozwój i lepszą przyszłość. Ale pod warunkiem, że będzie to wspólne czytanie, interaktywne. Swoimi doświadczeniami na temat programu promocji wczesnego czytania dzieciom podzielił się z uczestnikami prof. Barry Zuckerman, lekarz, pediatra w Boston Medical Center, profesor nauk medycznych wydziału pediatrii w Boston Univercity School. 30 lat temu, jako pierwszy lekarz na świecie, zalecał czytanie dzieciom. Dziś jego program Reach Out and Read działa w całych Stanach Zjednoczonych i obejmuje ponad 7 mln dzieci. Prof. Zuckerman odwiedził Polskę na zaproszenie Fundacji, by dzielić się swoją wiedzę z przedstawicielami oświaty, środowiska medycznego oraz rodzicami. – Gdybym miał zgłosić się do jakiegoś wynalazcy i poprosić go, aby zbudował zabawkę, która byłaby w stanie stymulować wszystkie aspekty rozwoju dwulatka czy trzylatka, to tym wynalazkiem byłaby książka i czytanie tej książki z rodzicem, które stymuluje rozwój języka, uwagę, pamięć, przywiązanie, rozwój społeczno-emocjonalny – wymieniał prof. Zuckerman. Jak wyjaśniał: – Wszyscy się rodzimy z pewną liczbą komórek mózgowych. Na początku one nie są ze sobą połączone. W pierwszym roku życia, pod kontrolą genetyczną, te komórki zaczynają się łączyć. To, czy …
Wyświetlono 25% materiału - 264 słów. Całość materiału zawiera 1057 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się