Poniedziałek, 2 kwietnia 2012
Jej miejsce w krajowych i europejskich procesach digitalizacyjnych
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru324
Status out-of-commerce książki oznacza, iż jest ona wciąż objęta ochroną prawnoautorską, jednak nie jest dostępna w obrocie handlowym, ponieważ autor czy wydawca zdecydowali się nie wydawać nowych jej edycji lub też nie sprzedawać jej za pośrednictwem kanałów dystrybucyjnych (chociaż zapewniają ich dostępność np. w formie cyfrowej czy też jako print on demand). O ile w poprzednich latach takie książki oznaczano mianem out-of-print, o tyle obecnie, w związku z rozwojem sprzedaży elektronicznych wydań książek, pojęcie to nie do końca odpowiada rzeczywistości, ponieważ dany e-book będzie miał status in-commerce, nawet jeżeli będzie dostępny tylko w elektronicznej, a nie drukowanej (in-print) formie. Ponieważ z drugiej strony biblioteki są zainteresowane ich digitalizacją i udostępnianiem w internecie, to jednak nie nabywają one praw autorskich do książek znajdujących się w ich zbiorach i muszą zwrócić się do posiadaczy praw autorskich – autorów i/lub wydawców – o zgodę na digitalizację publikacji mających status out-of-commerce i ich udostępnienie w sieci. Komisja Europejska, mając na względzie rozwój bibliotek cyfrowych w Europie i zapewnienie możliwie szerokiego dostępu do dziedzictwa kulturowego, patronowała wypracowaniu przez zainteresowane środowiska Ramowego Porozumienia (Memorandum of Understanding). Od listopada 2010 roku trwały negocjacje z udziałem organizacji zrzeszających biblioteki, autorów, wydawców i reprezentujące ich interesy organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ). 20 września 2011 roku zostało zawarte w Brukseli Ramowe Porozumienie, w którego wdrażaniu w poszczególnych krajach członkowskich Unii Europejskiej kluczową rolę odegrają OZZ. Porozumienie jest umową branżową, obejmującą wszystkich interesariuszy i zawierającą podstawowe zasady w …
Wyświetlono 25% materiału - 238 słów. Całość materiału zawiera 952 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się