Poniedziałek, 15 listopada 2010
Przed wyborami samorządowymi
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru287
Zbliżające się wybory samorządowe są dobrą okazją do podsumowania kończącej się kadencji lokalnych władz. Dla książki, szeroko rozumiejąc to pojęcie, szczególnie ważna jest sytuacja w Warszawie, która skupia według niektórych szacunków nawet 60 proc. aktywności polskiego rynku książki. Z pewnością możemy postawić tezę, że kadencja obecnych (jeszcze) władz stolicy zapisała się lepiej dla naszego środowiska, niż kadencje poprzednie. Przede wszystkim Warszawa dorobiła się wreszcie swojej wielkiej nagrody literackiej, chociaż w tej kategorii dała się wyprzedzić innym miastom – Gdyni i Wrocławowi. Właśnie dopiero obecne władze stolicy zrozumiały, jak ważna dla promocji miasta i jego kultury jest taka nagroda, gdy poprzednie ekipy takiej świadomości nie tylko nie miały, ale nawet nie chciały na ten temat podejmować rozmowy. Dzięki tej nagrodzie w szczególny sposób zostali dotąd uhonorowani najbardziej warszawscy z warszawskich pisarzy – Tadeusz Konwicki, Józef Hen i Marek Nowakowski. Na marginesie – dotychczasowi laureaci nie wzbudzali kontrowersji, im się to wręcz należało, jak zresztą całkowicie słusznie powiedział tegoroczny laureat. Teraz jednak przed jury tej nagrody stoi bardzo trudne zadanie – trzeba zadbać, aby kolejni laureaci byli równie niekontrowersyjni (może Olgierd Budrewicz?). Drugą i paradoksalnie może nawet znacznie ważniejszą zasługą obecnych władz jest uporządkowanie wreszcie sprawy finansowania innej, z pewnością nie tak rozreklamowanej, ale za to posiadającej kilkudziesięcioletnią tradycję, Nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej, nierozerwalnie związanej z warszawskim Klubem Księgarza na Rynku Starego Miasta. Po wielu latach „łatania” tej nagrody, po zeszłorocznym jej krachu, w wyniku którego przyznano jedynie cztery nagrody kwartalne zamiast regulaminowych 12 nagród miesięcznych, nareszcie udało się zagwarantować pieniądze na same nagrody oraz – miejmy nadzieję – na jej organizację. Z niewiadomych i trudnych do zrozumienia powodów zapewnienie podstaw finansowych tej nagrody było dotąd niemożliwe. Dlatego wydaje się, że kolejna sprawa – i bliska tej nagrodzie – czyli zapewnienia normalnego funkcjonowania samego Klubu Księgarza nie będzie przekraczać możliwości obecnej ekipy, jeżeli w dalszym ciągu warszawiacy obdarzą ją zaufaniem. Bo przecież nikt znający realia funkcjonowania Klubu Księgarza nie jest w stanie zrozumieć tych lat niemożności i …
Wyświetlono 25% materiału - 325 słów. Całość materiału zawiera 1300 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się