Niedziela, 30 kwietnia 2017
Hans Christian Andersen "Dzikie łabędzie", tłum. Bogusława Sochańska, Tako, Toruń 2017, s. 46, 45 zł,  ISBN 978-83-65480-21-7 Po Braciach Grimm przyszedł czas na Andersena. Przed rokiem mogliśmy cieszyć oko mistrzowsko zilustrowanym przez Joannę Concejo „Czerwonym Kapturkiem”,  teraz w ramach kolejnej wizualnej uczty wydawnictwo Tako serwuje nam „Dzikie łabędzie”. Okładka w kolorze pożółconego papieru, na którym, niczym na starym albumie albo przedwojennej tapecie, widnieją namalowane kwiaty, a wśród nich smutna dziewczynka, zaprasza nas w dobrze znaną, nostalgiczną opowieść o jedenastu królewiczach, zamienionych przez okrutną macochę w dzikie łabędzie. Ich jedyna siostra, którą zła królowa oszpeciła i wygnała do lasu, próbuje przywrócić im ludzką postać, tkając dwanaście koszul z pokrzyw, które mają zdjąć zły czar. Po wielu dniach zmagań, wyrzeczeń i wytężonej pracy jej trud zostaje nagrodzony. Przekład Bogusławy Sochańskiej pochodzi z kompletnego zbioru „Baśni” Andersena, opublikowanego w 2005 roku nakładem wydawnictwa Media Rodzina. To pierwsze polskie tłumaczenie z języka duńskiego. Wcześniejsze przekłady tłumaczono na polski nie z oryginalnego języka Andersena, ale z niemieckiego. Wszystkie były bardzo literackie, czy wręcz „salonowe”, jak mówiła Sochańska w jednym z wywiadów, a tym samym usztywnione w formie. Tłumaczka przywróciła dynamikę i swobodę  nowemu tłumaczeniu, nie tracąc jednak charakterystycznej dla Andersena magii i niezwykłości przekładanej opowieści: „Bracia pisali diamentowymi rysikami na złotych tabliczkach i czytali tak samo dobrze w tę, jak i z powrotem; od razu było słychać, że to królewicze. Ich isiostra Eliza siadywała na małym stołeczku z lustrzanego szkła i bawiła się książką z obrazkami, którą kupiono za …
Wyświetlono 25% materiału - 244 słów. Całość materiału zawiera 978 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się