środa, 1 marca 2017
  Legendy warszawskie. Antologia wybór legend Anna Marta Zdanowska, redakcja Julia Odnous, ilustracje Wojciech Pawliński, Muzeum Warszawy, Warszawa 2016, s. 624, 69 zł, ISBN 978-83-62189-80-9 "Legendy warszawskie" to zbiór 61 tekstów autorstwa ponad 20 autorów (m.in. Ewy Szelburg-Zarembiny, Wandy Chotomskiej i Artura Oppmana), które powstawały na przestrzeni trzech wieków. Teksty, które na dobre wpisały się w czytelniczą wyobraźnię zostały wzbogacone o literackie opracowania legend, które krążyły dotąd jedynie w obiegu ustnym bądź w internecie. To pierwsza tak obszerna publikacja poświęcona wyłącznie warszawskim legendom. Poza samymi legendami znajdują się tu również treściwe teksty popularnonaukowe przygotowane przez specjalistów z Działu Badań nad Warszawą Muzeum Warszawy i Pracowni Studiów Miejskich Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, słownik pojęć, nazw i określeń oraz rozkładówkowa mapa, na którą naniesiono miejsca związane z legendami. Dla bardziej wymagających czytelników przygotowano także oddzielną, tradycyjną mapę ze szczegółową topografią legendarnych miejsc. Dzięki niej wędrówka po kartach książki poprowadzi nas do realnego zwiedzania miasta. "Legenda wbrew dzisiejszym skojarzeniom z literaturą dziecięcą była pierwotnie gatunkiem dla dorosłych. Legendy tłumaczyły to, co nieznane i niezrozumiałe, za pomocą wyjaśnień fantastycznych, ale zarazem akceptowalnych w kontekście wierzeń, wartości i norm, które podzielali słuchacze"- napisał w posłowiu Łukasz Bukowiecki. Zgodnie z tym, obok legend dla dzieci, publikacja zawiera teksty przeznaczone wyłącznie dla czytelników dorosłych. Każda z legend została opatrzona specjalnym, czerwonym lub niebieskim oznaczeniem, które klasyfikuje ją pod kątem właściwego odbiorcy. Dzięki temu nie przeczytamy dzieciom tekstów nieadekwatnych do ich wieku. Legendy zostały …
Wyświetlono 25% materiału - 236 słów. Całość materiału zawiera 944 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się