Piątek, 22 lipca 2016
Dla dzieci i młodzieży
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru6/2016
Dorota Kassjanowicz 30 znikających trampolin Albus, Poznań 2016, s. 180, ISBN 978-83-89284-59-4 Najnowsza książka Doroty Kassjanowicz to kreatywna zabawa słowami. Jedno zdarzenie zostało w niej opowiedziane na trzydzieści różnych sposobów. Stylistyczne zróżnicowanie sprawia, że ta sama historia za każdym razem staje się zupełnie nową opowieścią. Impulsem do powstania "30 znikających trampolin" była książka Raymonda Queneau pt. "Ćwiczenia stylistyczne". Autor opisał w niej na 99 sposobów błahe zdarzenie, do jakiego doszło pomiędzy dwoma pasażerami w autobusie linii S w Paryżu. Punktem wyjścia trzydziestu miniopowieści Doroty Kassjanowicz jest jedno popołudnie z życia kilkuletnich bliźniąt, Zosi i Łukasza. Osią, wokół której rozgrywa się historia staje się znikająca z ogródka trampolina. Autorka swobodnie żongluje konwencjami. Pokazuje, jak duże znaczenie ma forma słów użytych na potrzeby opowieści, jak język może kształtować obraz świata. Ten sam materiał na opowieść zostanie inaczej uformowany przez opowiadacza bajek, który stworzy z niego piękną baśń, a inaczej przez autora powieści grozy. Jeszcze inaczej opowie ją poeta tworząc limeryk. Na co innego położy nacisk reporter albo fi lmowiec. Sąsiadka, która lubi plotki stworzy własną wersję wydarzeń. Pesymista i optymista zobaczy w niej coś diametralnie innego. "Nie postrzegamy rzeczy takimi, jakie …
Wyświetlono 25% materiału - 189 słów. Całość materiału zawiera 757 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki