Poniedziałek, 4 sierpnia 2014
Możliwy renesans publikacji okołoedukacyjnych
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru387
Wprowadzone od nowego roku szkolnego zmiany w egzaminie maturalnym, i tym z języka polskiego, i tym z innych przedmiotów, nie zlikwidują wszystkich czynników wpływających na spadek zainteresowania młodzieży książkami i czytaniem. Jednak, co bardzo istotne, może zostać znacząco osłabiony przekaz, który do tej pory wpajany był przez szkolny system, że literatura winna być czytana według jakiegoś odgórnego klucza, że nieuprawnione są wszelkie wnioski i skojarzenia płynące z lektury, jeśli są własne, a nie narzucone przez ów klucz, i że przyjemność czytelnicza jest kwestią nieistotną. Wielu młodych ludzi, mimo posiadania nieograniczonego dostępu do łatwych w odbiorze i tanich mediów elektronicznych, czuje potrzebę obcowania ze światem wartości i problemów, dla którego to właśnie słowo pisane jest najlepszym wehikułem. Teraz więc wiele będzie zależało od nauczycieli-polonistów, którym zmiany w egzaminie maturalnym rozwiązują ręce i pozwalają w końcu podchodzić do literatury i do czytania bez kagańca maturalnego klucza i jedynie słusznego odczytania. Czy będą umieli zachęcać młodych ludzi do lektury, własnych poszukiwań i interpretacji? Rutyna, którą zdążyli sobie wyrobić przez dziesięciolecie obowiązywania matury „pod klucz” może im w tym przeszkadzać, ale miejmy nadzieję, że dla dobra własnych uczniów będą potrafili przełamać niekorzystne przyzwyczajenia i zmienić sposób mówienia o literaturze z narzuconego do tej pory przez system monologu na dialog. Nowe zasady egzaminu maturalnego i wynikające z nich zmiany w nauczaniu literatury i kształceniu umiejętności czytelniczych mogą mieć korzystny wpływ na rynek książki zarówno w odleglejszej, jak i bliższej perspektywie. W odleglejszej dlatego, że młodzi ludzie nie będą już tak konsekwentnie jak do tej pory zniechęcani przez szkołę do czytania, a mogą być zachęcani, a jeśli w latach młodzieńczych wyrobią sobie potrzeby …
Wyświetlono 25% materiału - 267 słów. Całość materiału zawiera 1070 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się