Poniedziałek, 29 grudnia 2014
Poetki, damy i balsamy
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru397
Najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody dla książki dziecięcej, czyli Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY, zostały ogłoszone i wręczone podczas dorocznej uroczystości, jaka odbyła się 9 grudnia w szacownej siedzibie Muzeum Literatury na warszawskim Starym Mieście. Prowadziła ją Maria Kulik, prezes Polskiej Sekcji IBBY, jak zwykle bardzo sprawnie i dynamicznie, a przy tym z wdziękiem, dystansem i dużym poczuciem humoru. Wśród licznej publiczności, która z trudem mieściła się w muzealnym wnętrzu i na przyległej klatce schodowej, było wielu wybitnych twórców książki dziecięcej i specjalistów z tej dziedziny. Obecny był też minister Maciej Klimczak z kancelarii Prezydenta RP, który w swym wystąpieniu podkreślił bogactwo polskiej książki dla dzieci, czego najlepszym dowodem jest coroczna edycja 4000 tytułów dla najmłodszych. Partnerami konkursu są Narodowe Centrum Kultury oraz Instytut Książki, a dofinansowanie pochodzi z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jednym ze sponsorów jest warszawska drukarnia Lotos Poligrafia, a wśród patronów medialnych znajduje się „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”. Nagrody przyznawane są w dwóch podstawowych kategoriach – literackiej i graficznej, a także wręczana jest nagroda za upowszechnianie czytelnictwa. W skład jury literackiego wchodziły: Krystyna Zabawa (przewodnicząca), Małgorzata Kąkiel oraz Ewa Gajcy. – W tym roku jury literackie wybierało spośród 140 książek. Ponad 20 z nich to książki typowo edukacyjne, było też kilka tomików z wierszami, na ogół propagującymi ‘gimnastykę dla języka’, dwie książki reprezentowały literaturę pisaną przez dzieci i nastolatki – powiedziała Krystyna Zabawa. – O ile nominacje zostały przyznane po ożywionej dyskusji, w której przekonywałyśmy się nawzajem do swoich faworytów, o tyle w kwestii nagród nie miałyśmy żadnych wątpliwości i jednomyślnie uznałyśmy za godne tytułu książki roku dwie pozycje – dodała przewodnicząca jury. Laureatkami głównych nagród literackich zostały debiutujące w konkursie Dorota Kassjanowicz za książkę dla dzieci „Cześć, wilki!” (Dwie Siostry) oraz znana ze swoich wierszy Anna Piwkowska za książkę dla młodzieży „Franciszka” (Fundacja Zeszytów Literackich). Jury graficzne, które obradowało w …
Wyświetlono 25% materiału - 311 słów. Całość materiału zawiera 1245 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się