Piątek, 15 czerwca 2012
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru71
Im głębiej poznajemy życiorys Janusza Korczaka, tym większy ogarnia nas podziw. I zdumienie. Czy to możliwe, aby w czasie jednego człowieczego żywota tak wiele zdziałać? Widać – jest możliwe. Urodzony w 1878 roku uczył się i wychowywał wówczas, gdy żyło jeszcze pokolenie wielkich twórców, takich jak: Skłodowska-Curie, Estreicher, Gloger, Kolberg, Orgelbrand. Przypomniałem tylko niektórych charakterystycznych reprezentantów tego okresu. Działali wtedy luminarze polskiej medycyny: Dietl, Chałubiński, Cybulski, Rydygier. Standardy pisarstwa wyznaczali nobliści Reymont i Sienkiewicz oraz Żeromski zwany „sumieniem literatury”. Był to czas Judymów i Siłaczek. Czas tytanów pracy, wśród których znalazł się Korczak – nieodrodny syn epoki. Współtwórca i kierownik żydowskiego Domu Sierot w Warszawie i polskiego sierocińca Nasz Dom był przekonany, że można być równocześnie Żydem i Polakiem. Życie poświęcił dzieciom i walce o ich prawa w okrutnym świecie dorosłych. Na temat jego lekarskiej, psychologicznej i pedagogicznej działalności oraz aktywności społecznej Rok Korczakowski z pewnością przyniesie mnóstwo informacji. W naszym kwartalniku warto przedstawić publicystyczną i pisarską pracę tego znakomitego pedagoga. Literacka twórczość Janusza Korczaka ściśle łączy się z jego wychowawczym doświadczeniem i gruntowną wiedzą o psychice dzieci. Jest nagromadzeniem treści humanistycznych, liryzmu, fantazji, smutku i humoru. Dla pełnego zrozumienia pisarstwa Korczaka przytoczę fragment tekstu anonimowego autora zamieszczonego na skrzydełku książki „Kiedy znów będę mały”. Egzemplarz tej książki otrzymałem wraz ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej w 1962 roku. Świadectwo gdzieś znikło, a książka, otoczona troskliwą opieką, towarzyszy mi w drodze ku jesieni życia. „Kiedy znów będę mały” książka wielowarstwowa, pisana prostym językiem, jakby dla dzieci, naprawdę przeznaczona jest dla …
Wyświetlono 25% materiału - 249 słów. Całość materiału zawiera 996 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się