Wtorek, 20 stycznia 2009
Rzecz o Irenie Kościółek
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru1/2009
Trzy lata kazała nam czekać na zaproszenie do Rzeszowa, gdzie na rynku księgarskim działa od kiedy skończyła lat 17 i zaraz po maturze poszła do pracy w lokalnym oddziale Państwowego Przedsiębiorstwa Dom Książki. Pracując skończyła Technikum Księgarskie w Rzeszowie i bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała m.in. w należącej do DK „Rzeszów” Księgarni Wydawnictw Importowanych, zaś karierę zakończyła w tej firmie na stanowisku zastępcy dyrektora ds. handlowych, w 1990 roku. Wówczas – z Aleksandrem Prokopem – założyła hurtownię Nova. W roku 2007 hurtownia połączyła się z Domem Książki „Rzeszów”. Dziś należące do Novej księgarnie, w liczbie 21, to oczko w głowie pani Ireny. Kilka lat temu wykupiła wspólników i obecnie, wspólnie z synem Piotrem, tworzy zarząd i grono właścicieli (oboje mają po 50 proc. udziałów). „Jeszcze nie teraz”, „Proszę zadzwonić za rok, może nieco wcześniej”, „Nie jestem jeszcze gotowa”, powtarzała, gdy raz za razem dzwoniliśmy pytając, czy zgodzi się na udzielenie wywiadu, pokazanie księgarń, rozmowę o rynku wydawniczym… Wreszcie zadzwoniła sama. „Myślę, że już czas…”, usłyszeliśmy tylko. Warto było. Dzisiaj Nova realizuje ponad 20 mln obrotu, z których ok. 60 proc. stanowią obroty sieci księgarskiej, resztę generuje hurtownia, której udział – jak mówi pani Irena – będzie malał. Modernizację placówek rozpoczęła trzy lata temu. Zmieniła logo i kolorystykę, zrewolucjonizowała system prezentacji tytułów, kupiła nowe meble, przeszkoliła personel, wprowadziła nowe zasady gospodarki asortymentem, skomputeryzowała, wreszcie – otworzyła nowe reprezentacyjne księgarnie w galeriach handlowych. – Rok …
Wyświetlono 25% materiału - 233 słów. Całość materiału zawiera 934 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się