Poniedziałek, 27 czerwca 2011
Rozmowa z Szymonem Kloską z Instytutu Książki w Krakowie
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru67
Zakończył się 2. Festiwal Czesława Miłosza w Krakowie, ale przed nami jeszcze bardzo wiele różnorodnych wydarzeń związanych z Rokiem Miłosza. Proszę na wstępie powiedzieć, jakie instytucje, organizacje i osoby odpowiedzialne są za zorganizowanie, przebieg i promocję tego święta? Koordynatorem całego Roku Miłosza, w tym i festiwalu, jest Instytut Książki. Całość jest organizowana pod auspicjami i ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego via Program Miłosz Promesa. W konkretne projekty zaangażowane są różne podmioty, np. Festiwal Miłosza był organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Uniwersytet Jagielloński. Kiedy rozpoczęły się pierwsze prace związane z jubileuszem 100-lecia urodzin Czesława Miłosza? Tak naprawdę dwa lata temu. Najbardziej długotrwałych przygotowań wymaga oczywiście zagranica i uruchomienie planów wydawniczych. Zaczęliśmy od rozmów z tłumaczami oraz Litwą, Stanami Zjednoczonymi i w szczególności z tymi krajami, gdzie Miłosz jest właściwie nieobecny, jak np. Chiny. Z bogatego programu Roku Miłosza, Państwa zdaniem, najważniejsze trzy to… Myślę, że łatwiej mówić o trzech grupach działań, niż pojedynczych wydarzeniach. Najważniejsze z nich to książki. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. W Polsce już ukazało się mnóstwo ciekawych tytułów – od wyczekiwanej biografii autorstwa Andrzeja Franaszka, po tomy listów, wznowienia samego Miłosza czy książki próbujące odczytać go na nowo w kontekście bardzo współczesnym, jak chociażby „Rodzinna Europa. 5 minut później”. Druga grupa istotnych wydarzeń to duże przedsięwzięcia, takie jak Festiwal Miłosza czy otwarcie Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Gdyby nie Rok Miłosza te wydarzenia albo by się nie odbyły, albo miałyby zupełnie inny charakter. Równie istotne są działania twórcze, podejmowane z inspiracji Miłoszem, zarówno te o naturze czysto artystycznej, jak np. kompozycje Zubel, Mykietyna, Szymańskiego, płyty Ballad i Romansów czy Agi Zaryan oraz te mające charakter edukacyjny, jak program „Miłosz odNowa” realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. A jeśli weźmiemy pod uwagę kalendarium na świecie? Książki, książki i jeszcze raz książki. To jest dla nas najistotniejsze. Książki noblisty ukażą się za granicą w 23 krajach, wśród …
Wyświetlono 25% materiału - 311 słów. Całość materiału zawiera 1247 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się