Piątek, 24 maja 2019
Gdy niedawno przed kościołem w Gdańsku spalono kilka książek, internet zalały komentarze oburzonych. Komentujący wskazywali na podobieństwo do niechlubnego palenia książek przez nazistów w latach trzydziestych. Utyskiwano nad upadkiem obyczajów. Choć niektórzy przypominali, jak Nergal – wokalista Behemotha – spalił Biblię na jednym z koncertów. Mnie natomiast zastanowiło to oburzenie, gdyż… czym różni się palenie od zwykłego wyrzucania do śmietnika? Chyba tylko tym, że jest bardziej spektakularne. Tymczasem codziennie setki tysięcy książek lądują w śmieciach, mokną na deszczu pod śmietnikami, gniją na wysypiskach i są wywożone na makulaturę. Niewielu się tym wzrusza. Choć niepotrzebnych książek naprawdę nie trzeba wyrzucać. Istnieje idea bookcrossingu. Są też organizacje, które książki zbierają i przekazują potrzebującym. Na przykład w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich dwukrotnie organizowaliśmy w Domu Literatury zbiórkę książek dla więźniów. Zbieraliśmy też książki dla biednych wiejskich bibliotek. Nasi członkowie kilkukrotnie oddawali więc to, co im było już niepotrzebne, a innym mogło nie tylko się przydać, ale jeszcze sprawić radość. Wbrew pozorom nie były to rzeczy makulaturowe, jak kalendarz na rok 1974 lub rocznik statystyczny z 2009, ale sporo beletrystyki, pamiętników, książek historycznych itd. Niestety nie spotkało się to ze zrozumieniem władz Domu Literatury. Jako prezeska Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich otrzymałam reprymendę, że o różnych porach dnia i nocy do Domu Literatury ściągają ludzie z książkami i zastawiają nimi portiernię. Dlatego obiecałam, że więcej takiej zbiórki w Domu Literatury nie ogłoszę. Nie znaczy to jednak, że nie zrobię jej w ogóle. Po prostu na drugi raz podam inny adres. Być może będzie należał do jakiejś zaprzyjaźnionej instytucji, która zechce wziąć udział w takim przedsięwzięciu. Albo …
Wyświetlono 25% materiału - 261 słów. Całość materiału zawiera 1044 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się