Wtorek, 28 kwietnia 2015
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru406
O śmierci Profesora Władysława Bartoszewskiego dowiedziałem się tuż przed audycją radiową, w której miałem opowiadać o Jego roli w powstawaniu mojej książki o Auschwitz. Dzień wcześniej dotarła ona do rąk Profesora i była zapewne jedną z ostatnich w Jego rękach. Zdążyłem z książką i zdążyłem jeszcze podziękować Mu za błogosławieństwo w trakcie jej powstawania: kilka dni wcześniej rozmawiałem z Nim długo przez telefon. Był pełen energii. Żył przygotowaniami polsko-niemieckiego szczytu, który organizował i na którym miał przemawiać. Umówiliśmy się na spotkanie 22 maja w Muzeum Żydów Polskich, w związku z promocją mojego albumu. Pożegnał mnie słowami: – Ku chwale Rzeczypospolitej, panie Andrzeju. Ku chwale… Śmierć zawsze zaskakuje, ale przypadek Władysława Bartoszewskiego jest szczególny. Profesor miał 93 lata, a wydawało się, że będzie żył wiecznie, a w każdym razie że przeżyje niejednego z nas, dużo młodszych. Nazywano go różnie: radosnym i szybko biegającym nosorożcem, turboodrzutowcem, długodystansowym sprinterem, człowiekiem z ADHD. Żyliśmy w przeświadczeniu, że upływ czasu Go nie dotyczy. Zasze ta sama nadzwyczajna sprawność intelektualna, nienaganna, bogata polszczyzna i nieprawdopodobna pamięć, która nie ulegała erozji. Uważał, że ma jeszcze tyle do zrobienia, że nie warto zajmować się sprawami błahymi. Najważniejsze dla Niego były sprawy wagi państwowej, a jedynym „tematem” – Polska i służba dla niej. Wszystko inne było nieistotne. Twierdził, …
Wyświetlono 25% materiału - 209 słów. Całość materiału zawiera 838 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się