Piątek, 28 lutego 2020
Ach, mój Boże – nie sposób inaczej rozpocząć wspomnienia o Andrzeju Chciuku w setną rocznicę (13.01.2020) jego urodzin. Którą media, niestety, zupełnie zignorowały. A zatem powtórzmy za pisarzem: „Ach, mój Boże, cóż za bajecznie kolorowe i oryginalne typy żyły w owych czasach po miasteczkach udzielnego Księstwa Bałkańskiego! Gdzie ono leżało, spytacie? W sercu każdego mieszkańca księstwa rozciągającego się na zachód daleko poza Przemyśl, aż po ostatnie pod Łańcut odezwanie się w rodzaju: ta chiba, wewogóle, ta co mi pan szkli?”. Andrzej Chciuk (1920-1978) jest autorem cytowanej powyżej „Atlantydy” i nieustającej jej jakościowo kontynuacji: „Ziemi księżycowej”, bodaj najpiękniejszego wizerunku Małopolski Wschodniej w polskim piśmiennictwie. Urodził się i wychował w Drohobyczu. Jego starszy brat Tadeusz, legendarny „biały kurier”, emisariusz polskiego rządu w Londynie, bardziej znany pod pseudonimem Marek Celt, należał do czołowych dziennikarzy sekcji polskiej Radia Wolna Europa. Tymczasem Andrzej ukończywszy lokalne gimnazjum, wstąpił na wydział prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Po roku porzucił jednak studia dla dziennikarstwa. Terminował w tym rzemiośle, redagując w ostatnie międzywojenne wakacje periodyk wydawany dla turystów w Truskawcu. W grudniu 1939 roku przez Bałkany dotarł do Francji, zasilając podkomendnych generała Władysława Sikorskiego. Pół roku później, broniąc Francji, dostał się do niemieckiej niewoli, skąd zbiegł. Zaangażowany w Resistance trafił nawet do więzienia, lecz ponownie dał nogi za pas. Po II wojnie światowej ukończył w Paryżu kursy dziennikarskie, rzucając się w wir pracy dziennikarskiej. Wydawał pismo dla francuskiej Polonii, słał korespondencję do wpływowego wtedy – a dziś przez mainstream niesłusznie demonizowanego – tygodnika „Dziś i Jutro” oraz do „Przeglądu Sportowego”. Na przełomie lat 1947/48 na kilka tygodni przybył do Polski w charakterze emigracyjnego delegata na zjazd …
Wyświetlono 25% materiału - 268 słów. Całość materiału zawiera 1075 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się