Czwartek, 26 lipca 2012
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru7/2012
Ani sport mnie nie interesuje, ani literatura dla młodzieży, ale cóż, czasem trzeba… Może dlatego, że godzina taka, piłkę kopie jakichś 22 facetów (a i tak Niemcy wygrają), wszyscy żyją sportem. Ale ja o boksie, nie o futbolu. Robert Sharenow, amerykański scenarzysta i producent telewizyjny, fabułę swej powieści „The Berlin Boxing Club” (Harper Teen) oparł na drobnym fakcie wyłuskanym z biografii największego niemieckiego pięściarza, Maksa Schmelinga: podczas Nocy Kryształowej w 1933 roku Schmeling uratował życie dwóm żydowskim chłopcom. Bokser pojawia się w książce jako postać symboliczna: jest niedościgłym wzorem, celebrytą, który wypada z obiegu, człowiekiem podejrzewanym o kunktatorstwo. Ale, jak powoli poznaje bohater opowieści, 13-letni Karl Stern, ludzkie zachowania są złożone, zależne od wielu okoliczności. Stern jest Żydem, co uświadamiają mu dobitnie – w dosłownym sensie – jego aryjscy szkolni koledzy. Był wychowany w rodzinie dalekiej od ortodoksji, wolnomyślący rodzice nie przymuszali syna i córki do niczego, dzieci miały same wybrać swą przyszłość. Gdy sponiewierany w bójce Karl wraca do domu, ma niewiele czasu na przygotowanie się do wernisażu w galerii prowadzonej przez ojca. Podczas wieczoru pojawiają się nieoczekiwani goście: Max Schmeling i jego żona, aktorka Anny Ondra. Bokser, wojenny kompan ojca Karla, kupuje obraz, za który płaci lekcjami walki w ringu, jakie Karl pobierać będzie w jego klubie – Schmeling nie daje się nabrać na …
Wyświetlono 25% materiału - 216 słów. Całość materiału zawiera 865 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się