Czwartek, 19 grudnia 2019
RELACJA ZE SZTOKHOLMU
„Nie ma niebezpieczeństwa. To znajomi Tokarczuk” – tak po sprawdzeniu meldował 10 grudnia ok. godz. 15.30 przez radio szwedzki policjant swoim przełożonym na widok osób, które pojawiły się przy barierkach strzegących placu przed Konserthuset, czyli sztokholmskiej filharmonii, w której wręczono nagrody Nobla. W rękach mieliśmy otwarte parasole z napisami „Literacka Nagroda Nobla” i „Olga Tokarczuk”. Parasole przygotowało Wydawnictwo Literackie i rozdało tłumaczom Olgi Tokarczuk i jej przyjaciołom, którzy przybyli z wielu krajów do Sztokholmu. To spotkanie w Sztokholmie zainicjowały i  zorganizowały Justyna Czechowska i Izabella Kaluta oraz Marta Prochwicz. Czarno-złote parasole budziły zainteresowanie zgromadzonych Szwedów, którzy przyszli obserwować podjeżdżające limuzyny z  gośćmi uroczystości ubranymi w wieczorowe suknie lub fraki. Ta coroczna uroczystość zaplanowana jest w każdym szczególe, a protokół jest całkowicie dworski, co wyraźnie kłóci się w wyobrażeniem o szwedzkim egalitaryzmie społecznym. Ale Szwedzi kochają swoją monarchię. Z aprobatą i uwielbieniem na własne oczy lub w telewizji oglądają tę po trosze trącącą feudalnym ceremoniałem uroczystość. Olga Tokarczuk przybyła do Sztokholmu cztery dni przed uroczystością i od razu wpadła w wir spotkań, wywiadów, konferencji i przygotowań do uroczystości wręczenia. Przez chwilę zdawało się, że kontrowersje wokół Petera Handke’go usuną w cień postać Tokarczuk, ale tak się nie stało. Jej literatura bardzo przypadła do gustu Szwedom, tak jak i jej poglądy na …
Wyświetlono 25% materiału - 210 słów. Całość materiału zawiera 843 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się