środa, 27 lipca 2016
Rozmowa z Paulem Colize, autorem powieści 'Długa chwila ciszy'
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru7/2016
- Zanim zaczniemy, chciałbym powiedzieć, że w przeciwieństwie do dziennikarza z powieści ja przeczytałem książkę. Często zdarzało się panu spotykać z przedstawicielami mediów, którzy nie zajrzeli nawet do książki? - Oczywiście, niejeden raz. - Jak reagował pan na takie sytuacje? - Jestem grzecznym, dyplomatycznym mężczyzną, więc udaję, że nic się nie stało. - Skąd wziął się pomysł na połączenie historii pańskiej rodziny z fikcyjną opowieścią o tajnej żydowskiej organizacji polującej na nazistów? - Chciałem napisać powieść o swojej rodzinie, a jednocześnie pochłaniał mnie temat ścigania byłych zbrodniarzy nazistowskich. Uznałem, że wygodnie będzie połączyć obie myśli ze sobą. I tak powstała "Długa chwila ciszy". - Ile prawdy jest w opowieściach o tajnych organizacjach tropiących nazistów? - Taka organizacja istniała, ja nadałem jej w powieści nazwę "Kot", ale ona tak naprawdę nazywała się OWL, czyli "Sowa". Napisałem swoją książkę w oparciu o wydarzenia opowiedziane mi przez jednego z jej byłych członków o nazwisku Danny Baz. Napisał on książkę, w której opowiada jak ścigali niemieckich nazistów, a w szczególności o tym jak złapali jednego z nich - Ariberta Heima, zwanego Doktorem Śmierć, a ja zainspirowałem się nią w swojej opowieści. - Książka zawiera wiele historycznych szczegółów dotyczących II wojny światowej i pierwszych lat po jej zakończeniu. Na jakich materiałach się pan opierał i ile zajęło ich zbieranie? - Pisząc "Długą chwilę ciszy", opierałem się również na istniejącym spisie byłych nazistów, na którym figuruje około 1300 nazwisk. Byłem ciekaw, co mogło się z tymi osobami dziać po zakończeniu wojny. Niektórzy z nich zostali osądzeni i skazani, inni zamordowani, a niektórzy rozpłynęli się …
Wyświetlono 25% materiału - 258 słów. Całość materiału zawiera 1032 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki