Wtorek, 3 lipca 2018
Futbol się czyta
Piłka nożna zajmuje sporo miejsca w literaturze Ameryki Łacińskiej i nie powinno to dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę, że (podobno) „Bóg jest Brazylijczykiem”, a w pelotę grano tam na długo przed przybyciem Europejczyków. Futbol to część rzeczywistości latynoamerykańskiej, chociaż są miejsca (np. Kuba), gdzie większą popularnością cieszy się baseball. Pisarze także kochają piłkę nożną, ale są wyjątki. Jorge Luis Borges – wielki pisarz i poeta pochodzący z kraju kojarzonego głównie z Maradoną i Messim – nie znosił tej gry. W tym kontekście zabawne jest to, że fragment jego wiersza pt. „Mityczne założenie Buenos Aires” posłużył brytyjskiemu dziennikarzowi Jonathanowi Wilsonowi jako motto do wydanej w czerwcu 2018 roku w Polsce książki pt. „Aniołowie o brudnych twarzach. Piłkarska historia Argentyny”. Gdyby jednak poszukać głębiej, to i w twórczości Borgesa znajdziemy wątek sportowy. Oto bowiem Bustos Domecq (bohater stworzony przez Jorge Luisa Borgesa i Adolfo Bioy Casaresa) w opowiadaniu „Esse est percipi” ze zdziwieniem zauważył, że w dzielnicy Nuñez zniknął ze swego miejsca monumentalny stadion River. Chcąc się dowiedzieć, co się stało, bohater spotkał się z prezesem klubu, a ten rzeczowo wyjaśnił, że stadiony są już nieczynne, nie ma meczów, a wszystko dzieje się w telewizji i radio. „Czyżby fałszywe podniecenie spikerów nigdy nie kazało panu podejrzewać, że wszystko to lipa? Ostatni mecz piłki nożnej został rozegrany w tym mieście w dniu 24 lipca 1937 roku. Dokładnie od tego momentu piłka nożna, podobnie jak cała gama innych sportów, jest gatunkiem dramatycznym realizowanym przez jednego tylko człowieka w kabinie czy przez aktorów w podkoszulkach przed kamerą” – czytamy w „Kronikach” Bustosa Domecqa. W wielu opowiadaniach i powieściach latynoamerykańskich znajdziemy odwołania do gry w piłkę nożną. Często to właśnie ta gra jest główną bohaterką tekstów. W 2011 roku w Bogocie wydano zbiór opowiadań i anegdot pt. „El fútbol se lee” (dosłownie „Futbol się czyta”). Z kolei w Chile, w roku 2013, ukazał się zbiór opowiadań „El futbol también se lee”, dwadzieścia tekstów wyróżnionych w krajowym konkursie na opowiadania, których tematem jest piłka nożna. Przykłady można mnożyć, wspominając choćby „Dios es redondo” meksykańskiego pisarza Juana Villoro czy też „Lo raro empezó después: cuentos de fútbol y otros relatos” Argentyńczyka Eduardo Sacheriego. Ten ostatni jest bardziej znany w naszym kraju jako autor powieści „Sekret w ich oczach”, na podstawie której nakręcono film pt. „Sekret jej oczu”. Sacheri jest także autorem przełożonej na język polski powieści „Kartki …
Wyświetlono 25% materiału - 389 słów. Całość materiału zawiera 1559 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się