środa, 20 lutego 2008
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru2/2008
Wydarzenia w Wazi Khwa w Afganistanie – atak naszej jednostki na cywilów, przypuszczony najpewniej w odwecie – były niezaprzeczalnie tragedią dla ofiar i sprawców. Ale, przyznajmy, jakim równocześnie wybornym materiałem dla pisarzy, a jeszcze bardziej scenarzystów! Trudno tu mówić, iż rzeczywistość wyprzedza fabułę, raczej idą łeb w łeb, jeśli użyć kolokwializmu. Dowodem najnowsza powieść brytyjskiego dziennikarza Jamesa Meeka „We are now beginning our descent” (Canongate), której akcja rozgrywa się częściowo w Afganistanie, zaś jej bohaterem jest korespondent wojenny. Autor dobrze zna zarówno teren, jak i środowisko, o którym pisze – sam jest reporterem, który oglądał już niejedno pole bitwy. Tym razem podsuwa czytelnikowi utwór o złożonej konstrukcji i wielu wątkach: Adam Kelles po powrocie z Afganistanu postanawia napisać bestseller korzystając z wojennych doświadczeń. Konflikt, mimo niejakiego spowszechnienia i rutyny – śledzą go telewizje, radiostacje, gazety – wciąż jest ćwiczeniem z indywidualnego zachowania. Nie wszystko podlega decyzji przełożonych, każdy ponosi odpowiedzialność wobec kolegów i ludzi, którzy liczą na wojskową ochronę. W jednej ze scen Kelles pyta komendanta afgańskiego oddziału, dlaczego nie atakuje ciężarówek talibów, które pojawiły się w polu ostrzału. Jest wyraźnie zdenerwowany spokojną odpowiedzią: „Po co? Kierowcy są niewinni, dziś wożą dla talibów, jutro powiozą coś dla nas”. Ale komendant również wyczuwa wściekłość Kellisa i otwiera ogień. Cywile giną. Korespondent opowiada o tym jako o „wypadku”… Meek wplótł w fabułę wątek romantyczny: jego bohater zakochuje się w Afganistanie w amerykańskiej dziennikarce, którą potem stara się odnaleźć nie tylko w sensie dosłownym, jako że miłostka na polu bitwy nie musi zapowiadać głębszego związku. Także i tu pojawia się kwestia odpowiedzialności wobec drugiej osoby, podejmowania właściwych decyzji. Jonathan Steele, ceniony brytyjski dziennikarz i komentator polityczny, swą najnowszą książkę – „Defeat: Why they lost Iraq” …
Wyświetlono 25% materiału - 282 słów. Całość materiału zawiera 1129 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się