Poniedziałek, 15 czerwca 2020
Należę do tych szczęśliwych osób, które mają ogromną bibliotekę. Dlatego fakt, że w czasie narodowej kwarantanny zamknięto księgarnie i biblioteki publiczne, nie stanowi dla mnie problemu. W domu zawsze znajdę coś do czytania. Co z tymi, którzy ugrzęźli w miejscach bez książek? Jeśli mają dostęp do internetu, to przed nimi otwiera się cały świat nieprzebranych lektur, które można czytać za darmo i bez opamiętania. Ten świat to nie tylko popularne Wolne Lektury, ale przede wszystkim (dla nas – Polaków) Polona, czyli polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących, co do których wygasły prawa autorskie. Można więc je udostępniać wszystkim bezpłatnie. Polona digitalizuje też obiekty, co do których prawa autorskie jeszcze nie wygasły, ale można je czytać jedynie w czytelni Biblioteki Narodowej. A ta na razie jest zamknięta. Oczywiście jest jeszcze Academica, czyli możliwość wypożyczania cyfrowych publikacji, do czego potrzebne jest konto biblioteczne w jednej z bibliotek współpracujących, ale to już zupełnie inna sprawa. Kiedy kilka lat temu odkryłam Polonę, zakochałam się w niej bez pamięci. Błyskawicznie założyłam konto, które przecież jest bezpłatne, i zaczęłam czytać to, co wydano sto, dwieście, a nawet trzysta lat temu. Po co konto? – ktoś spyta. Przecież czytać można i bez. Tylko wtedy, gdy ma się konto, można sobie pewne rzeczy chomikować na wirtualnych półkach i tworzyć własne kolekcje z publicznych zbiorów. Dostęp ma się do nich zawsze i o każdej porze. Wystarczy zalogować się na portal. Tak więc i ja zaczęłam dla swoich prywatnych potrzeb tworzyć półki z lekturami, które mnie interesują. Czego …
Wyświetlono 25% materiału - 267 słów. Całość materiału zawiera 1068 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się