Wtorek, 31 stycznia 2017
  Remigiusz Rączka, Sebastian Nowak Zasmakuj w Sienkiewiczu Sonia Draga, Katowice 2016, s. 192, 44,90 zł, ISBN 978-83-8110-014-4   Czy kuchnia staropolska mogła być lekka i zdrowa? Oczywiście! - przekonują autorzy książki. Nasi przodkowie korzystali z bogactwa lasów i rzek, chętnie jadano ryby, warzywa, owoce. Jeśli mięsa - to z własnego chowu lub dzika zwierzyna. Często gotowano też kasze, w bogatych domach pachniało ziołami i aromatycznymi przyprawami, m.in. imbirem, cynamonem i szafranem. Zamiast ziemniaków do potraw mięsnych serwowano puree z topinamburu, który wraca właśnie do łask. "Dziś, po upływie stuleci, może w końcu nadszedł czas, aby zapomnianą kuchnię staropolską przywrócić do łask? Może pora, by wrócić do tego, co wspaniałe i co przyniosło nam chlubę na całym świecie - do kuchni naszych przodków" - pisze we wstępie Sebastian Nowak, znawca tradycyjnej polskiej kuchni, który przybliża czytelnikom co smaczniejsze ciekawostki na jej temat (np. że przepis na jajecznicę ma prawdopodobnie polskie korzenie, recepturę odnaleziono w książce kucharskiej Stanisława Czarneckiego z 1682 roku - "Compendium Fercolum"), dokonał także wyboru przepisów. Opracowania receptur inspirowanych dawną kuchnią i przygotowania potraw …
Wyświetlono 25% materiału - 176 słów. Całość materiału zawiera 707 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się