Poniedziałek, 11 września 2006
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru177


Szanowna Redakcjo!
W Bibliotece Analiz z 1 sierpnia ukazał się artykuł „Wypłacamy należne środki”, podpisany prawie anonimowo: „materiał nadesłany przez SAiW »Polska Książka«”.
Do Autora/-ki mam pytanie: dlaczego w tabeli z wypłacanymi kwotami brakuje mojego Wydawnictwa Prawniczego LexisNexis? Jest za to inne duże wydawnictwo prawnicze, więc nie można mówić o pominięciu tej branży. Czyżby nic nam się nie należało z tego tytułu? Czyżby naszych książek nie kserowano? Byłaby to cudowna wiadomość, ale w świetle faktów z minionego okresu mało prawdopodobna… (Przypomnę choćby fakty kserowania naszych podręczników, które to sprawy skończyły się w sądzie. Pisała o tym także Biblioteka Analiz). LexisNexis nie jest – poza tym – „bardzo malutkim” wydawnictwem. Trudno go nie zauważyć na rynku. Wielokrotnie plasowało się w czołówce różnych statystyk i rankingów, które też zamieszczała Biblioteka Analiz. Teraz też kategoria „podręczniki akademickie” w przedstawianej tabeli znajduje się na 1. miejscu, zatem jest to najliczniejsza kategoria z 45- proc. udziałem w rynku pod kątem należnych kwot za kserowanie. Pytania o rzetelność danych same się nasuwają. Oczekując odpowiedzi na zadane pytania,

DANUTA TRZPIL
MENEDŻER DS. EDYTORSKO-TECHNICZNYCH
WYDAWNICTWO PRAWNICZE LEXISNEXIS SP. Z O.O.


                                                                                                 ***

19 czerwca z biura SAiW „Polska Książka” został wysłany e-mail do Wydawnictwa Prawniczego LexisNexis z prośbą o przesłanie numeru konta wydawnictwa w celu przekazania kwoty w wysokości 9296,60 zł powstałej w wyniku repartycji środków uzyskanych w roku 2004 i 2005 z opłat, o których mowa w art. 20 i 201 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Do chwili obecnej [1 września] nie otrzymaliśmy odpowiedzi. W najbliższym czasie ustalona zostanie trzecia transza wynagrodzeń i liczymy, że Wydawnictwo LexisNexis przekaże nam niezbędne dane.

ANDRZEJ NOWAKOWSKI
PREZES SAIW „POLSKA KSIĄŻKA”