Piątek, 30 września 2011
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru9/2011
T ak się złożyło, że ostatnie przedwakacyjne tygodnie na salonach bukinistycznych stolicy zdominowały książki dotyczące mniej lub bardziej zamierzchłej przeszłości. Publiczność po siedemdziesiątce zdominowała spotkanie w Klubie Księgarza, którego bohaterką była „Satyra w konspiracji 1939-1944”, opracowana przez Grzegorza Załęskiego, a wydana nakładem Literackiego Towarzystwa Wydawniczego. Trzecia edycja tego fundamentalnego dzieła różni się od dwóch poprzednich – z czasów peerelowskich – przywróceniem żartów zatrzymanych przez niesławnej pamięci Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Zostały one skreślone przez cenzurę, gdyż ostrze tej satyry nie było wymierzone w III Rzeszę, lecz w Rosję Sowiecką. Te dowcipy pochodzą głównie z dwóch ostatnich lat wojny, kiedy Sowieci wkroczyli już na obszary II RP zaprowadzając własne porządki. Zebrane w tomie utwory były równie skutecznym orężem, co visy czy filipinki. Poprzez śmiech potrafiły demobilizować wrogów i podnosić na duchu oraz pokrzepiać serca Polaków. Czytelnik sam odpowie na pytanie, czy ten humor ma już wyłącznie wartość dokumentalną, czy też nie do końca zwietrzał. Niewiele młodsza widownia wypełniła po brzegi stylowe wnętrze kawiarni „Antrakt”, gdzie – w tygodniowym odstępie – dwa tytuły rekomendował Weltbild. Najpierw odbyła się premiera wspomnień zatytułowanych „Ja, jako wykopalisko”. Rozmowę z autorem – Jackiem Fedorowiczem prowadził Marek Przybylik. „Jestem czymś w rodzaju eksponatu muzealnego, jako że staż …
Wyświetlono 25% materiału - 202 słów. Całość materiału zawiera 810 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się