Piątek, 26 sierpnia 2022
Międzynarodowa Nagroda Bookera (International Booker Prize) to jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych powieści przetłumaczonej na język angielski. W tym roku zwyciężyła powieść indyjskiej pisarki Geetanjali Shree „Tomb of Sand” w przekładzie Daisy Rockwell. W ścisłym finale (na tzw. krótkiej liście) znalazła się także m.in. powieść argentyńskiej pisarki Claudii Piñeiro „Elena wie”. Wszyscy finaliści zostali poproszeni o przygotowanie wystąpienia na wypadek otrzymania nagrody. Poniżej zamieszczamy tekst Claudii Piñeiro, otrzymany dzięki uprzejmości pisarki. Gdyby ktoś zapytał mnie, o czym jest powieść „Elena wie”, jaki jest jej główny temat, odpowiedziałabym: ciało. To prawda, że „Elena wie” porusza takie kwestie jak religia, relacje matka-córka, biurokracja i system zdrowia, burnout osób towarzyszących chorym, normy i polityki, które ograniczają nasze życie (szczególnie życie kobiet i osób LGBT+). Najważniejsze jednak dla mnie w tej powieści są kwestie związane z ciałem: kto jest właścicielem naszego ciała, kto podejmuje decyzje i kontroluje nasze ciała i wreszcie – czy jest coś, co pozostaje, gdy już nie mamy ciała? Ciało Eleny to ciało chore. Ciało Izabeli to ciało zmuszone do posiadania niechcianego dziecka. Ciało Rity to ciało martwe. Te trzy kobiety, każda na swój sposób, walczą z tym, co znaczy być kobietą w dzisiejszym świecie. I każda z nich robi, co może, najlepiej, jak potrafi. Moja matka cierpiała na chorobę Parkinsona i na nią umarła. Wielu ludzi, kiedy ją mijało, unikało patrzenia na nią. Jak powiedziała Susan Sontag w swojej książce „Choroba jako metafora”, próbujemy unikać patrzenia na chore ciało. Tłumaczymy, że w ten sposób nie wprawiamy osoby chorej w zakłopotanie. Jednocześnie przestając patrzeć na chorych, odbieramy im prawo do bycia widocznymi, stają się dla …
Wyświetlono 25% materiału - 264 słów. Całość materiału zawiera 1056 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się