Wtorek, 29 sierpnia 2017
Festiwal Literacki Sopot
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru465
Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miasto Sopot były organizatorami Festiwalu „Literacki Sopot”, który trwał od 17 do 20 sierpnia. Głównym tematem była literatura hiszpańskojęzyczna. „Po raz szósty Sopot staje się letnią stolicą literatury, w tym roku głównie za sprawą literatury hiszpańskojęzycznej, właśnie nie tylko hiszpańskiej, ale hiszpańskojęzycznej, bo mamy gości i z Kuby, i z Meksyku, a oczywiście również z Hiszpanii. Koncept Festiwalu, jaki wymyśliła Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, i realizuje go z zespołem, polega na tym, że poszczególne edycje poświęcone są literaturom narodowym różnych krajów. Dotychczas gościliśmy autorów z Rosji, ze Skandynawii i z Izraela, mieliśmy też edycję czeską, a w tym roku mamy edycję hiszpańskojęzyczną” – powiedziała „Bibliotece Analiz” Marta Szadowiak z Biura Prasowego Festiwalu Literacki Sopot. „Spotykamy się w różnych lokalizacjach Sopotu – w teatrze, w Państwowej Galerii Sztuki i w Klubie Atelier, a także w Sopotece, czyli multimedialnej bibliotece miejskiej, która jest głównym organizatorem festiwalu. Również w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, bo mamy w programie sztuki teatralne zapowiadające przyszłoroczną francuską edycję naszego Festiwalu. W tych kilkunastu miejscach odbywa się ponad 50 różnorodnych spotkań autorskich, warsztatów dla dzieci, warsztatów dla dziennikarzy, bo codziennie przygotowujemy festiwalową gazetę literacką, odbywają się także słuchowiska, a również debaty, na których nam bardzo zależało, bo oprócz literatury narodowej poświęcamy też bardzo dużo miejsca na rozmowę” – dodała Marta Szadowiak. W ciągu poprzednich pięciu edycjach w Sopocie gościło ponad 200 autorów, a w spotkaniach uczestniczyło ponad 75 tys. osób. W tym roku frekwencja podczas większości spotkań i wydarzeń była dobra, szczególnie na imprezach organizowanych w Państwowej Galerii Sztuki. Każdego roku miasto na cztery dni zmienia się w prawdziwy literacki kurort, w którym odbywają się spotkania literackie, warsztaty i dyskusje. Jest też wspólne czytanie, projekcje filmów, a także działania z pogranicza literatury i innych dziedzin sztuki. Jak zapewniają organizatorzy, Festiwal Literacki Sopot odbywa się w jednym z najpiękniejszych kurortów nad Bałtykiem. Celem festiwalu jest promocja literatury i czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów odwiedzających Sopot. Najważniejszym i najbardziej widocznym wydarzeniem są czterodniowe Targi Książki na Placu Przyjaciół Sopotu, czyli w samym centrum miasta. Targowe miasteczko zwracało uwagę licznych przechodniów na najważniejszym miejskim deptaku, prowadzącym do masowo odwiedzanego sopockiego mola. Obok dwóch biało-niebieskich namiotów rozmieszczono leżaki, które zachęcały czytelników do lektury i odpoczynku. Zainteresowanie czytelników przekładało się też na zadowolenie wydawców, którzy w większości oceniali, że sprzedaż była …
Wyświetlono 25% materiału - 382 słów. Całość materiału zawiera 1531 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się