Wtorek, 1 marca 2011
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru2/2011
Peter Høeg, znany u nas autor „Smilli w labiryntach śniegu”, w swej najnowszej książce pisze o światowym kongresie religijnym, na którym spotkali się fundamentaliści wszystkich wyznań. Ku swemu przerażeniu spostrzegli, że w zasadzie bardzo niewiele ich dzieli. Przypomniało mi się to spostrzeżenie, gdy Martin Maurer, niemiecki dziennikarz, scenarzysta i dokumentalista, opowiadał o wywiadzie, jaki prowadził w telewizyjnym studiu z rzecznikami ekstremistycznych odłamów prawicy i lewicy: „Ciekawe, jak zbliżone były ich wypowiedzi i poglądy, jak chętnie skarżyli się na to samo – że są wykorzystywani”. Przez kogo? Przez policje „tajne – widne i dwu-płciowe”. W sensie jak najbardziej dosłownym. „Terror”, thriller napisany przez Maurera (Dumont), jest troskliwie przebadaną i sprawdzoną historią udziału różnych służb specjalnych w podtrzymywaniu terroryzmu. Fabuła – standard: operator filmowy Marc Burth wybiera się z rodziną na zimę do Lenzari w Ligurii. Kilka dni po przybyciu na miejsce idyllę przerywa brutalne, niemal śmiertelne pobicie sąsiada Marokańczyka. Gdy Burth obiecuje mu pomóc znaleźć sprawców, ten upiera się, że sprawcami są policjanci. Indywidualne dochodzenie potwierdza, niestety, te zarzuty. Maurer przyznaje, że sam był zaskoczony, jak często właśnie siły „tajne – widne i dwupłciowe” wmieszane są w podobne działania. Ich początki sięgają okresu powojennego, kiedy to Amerykanie postanowili zostawić w Europie paramilitarne grupy dla zwalczania zagrożenia – wówczas całkiem realnego – ze …
Wyświetlono 25% materiału - 211 słów. Całość materiału zawiera 845 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki