Poniedziałek, 6 września 2010
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru282
Już dawno nie było w mediach tak głośno wokół produktu zwanego „książką”. Dzieje się tak za sprawą podjętej przez rząd decyzji o zmianie podatku VAT na książki: z tzw. stawki zerowej na pięcio- lub ośmioprocentową. Cóż, należy ograniczać dług publiczny, wydatki na konsumpcję, a także dopinać przyszłoroczny budżet. I dobrze byłoby, gdyby nasza branża podeszła do tego ze zrozumieniem, a nie tak, jak to się dzieje obecnie, czyli z protestami, kontestacją, straszeniem totalnym upadkiem kultury, edukacji i wizją powrotu na drzewa. Na władzy nie robi to najmniejszego wrażenia, więc szkoda się podniecać i rozdzierać szaty. Co prawda, wart około dwóch i pół miliarda złotych rynek książki w Polsce, obciążony paroprocentowym VAT, wzbogaci kasę państwa nieistotną kwotą paru milionów złotych, ale jakie to ma znaczenie wobec rządowej dewizy: „nieważna kwota, ważny gest”, czyli inaczej: lepiej oskubać wielu na małe kwoty niż wprowadzić w życie reformy, które mają tę wadę, że zawsze grożą utratą poparcia elektoratu. A przecież nie ma co ryzykować, wszak samorządowe i parlamentarne wybory już niebawem. Nie warto jednak rozwodzić się nad samym obłożeniem książek ponadzerową stawką VAT, wszak – jak się zdaje – decyzja została już podjęta. Warto natomiast przyjrzeć się argumentom, które za nią stoją: uświadamiają bowiem, na jakich pokładach hipokryzji jest budowana. Projekt zmiany stawki VAT na książki ma co prawda trafić do tzw. konsultacji …
Wyświetlono 25% materiału - 219 słów. Całość materiału zawiera 877 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się