Poniedziałek, 4 października 2021
Juhani Karila Polowanie na małego szczupaka tłum. Sebastian Musielak, Wydawnictwo Marpress, Gdańsk 2021, s. 340, ISBN 978-83-7528-218-4 „Wskutek ciągu nieszczęśliwych zdarzeń Elina musiała każdego roku przed upływem osiemnastego czerwca wyłowić ze stawu szczupaka. Stawką było jej życie. Wyruszała w drogę czternastego czerwca, kiedy na Pół­nocy wody po roztopach już na pewno opadły i do stawu można było dotrzeć w gumiakach. Wyjeżdżała rano i jecha­ła cały dzień. Im dłużej, tym mniej przy drodze było miast, stacji benzynowych, wsi. Karlały drzewa. Wreszcie kończyły się nawet wsie. Zostawał tylko las. Niekiedy zza zakrętu wytaczał się chwiejnie taki czy inny wóz. Wtedy zwalnia­ła. Kierowcy pokazywali jej na migi, że ma natychmiast zawrócić. Mijała stojącą na poboczu tablicę: Za 40 kilometrów przestają działać sieci teleinformatyczne”. Elina Ylijaako ma więc ledwie trzy dni, w chwili gdy poznaje ją czytelnik, by stoczyć nierówną walkę z rybą i jak się okazuje to wcale nie po jej stronie będzie tym razem przewaga. Juhani Karila, jak czytamy w posłowiu napisanym przez tłumacza książ­ki, Sebastiana Musielaka, od zawsze „chciał napisać rodzimy pastisz Hemingwayowskiego »Starego człowieka i morza«. Rodzimy, czyli fiński, a konkretniej: lapoński”. I udało mu się to w mojej ocenie z niebywałą sprawnością. Ale wciąż jest to ledwie luźne nawiązanie. Owszem, czytelne i  z  wyczuciem, co dodaje pikanterii lekturze, jednak siłę „Polowania na małego szczupaka” stanowi mięsista i  oryginalna opowieść zaskakująca czytelnika na każdej niemal …
Wyświetlono 25% materiału - 225 słów. Całość materiału zawiera 900 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się