Poniedziałek, 29 lipca 2019
UWAGI O HURCIE KSIĘGARSKIM W POLSCE
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 502 (13/2019)
Byłem świadkiem narodzin całkiem nowego prywatnego hurtu i księgarstwa. Początek lat dziewięćdziesiątych to istny wysyp różnego rodzaju hurtowni – książkowych, papierniczych, ogólnoasortymentowych. Marże handlowe odziedziczone po Domu Książki pozwalały na przetrwanie i rozwój tylko dużym podmiotom. Tylko bowiem duże obroty rekompensowały dodatkowo udzielane księgarniom rabaty; np. za płatność gotówką, za zakupy powyżej jakiejś wyznaczonej kwoty. Pamiętam jak z tzw. obrotu zostawało nam na czysto ok, 2-3 proc. na pokrycie kosztów: czynsz, płace, podatki. Balansowaliśmy na cienkiej linii opłacalności biznesowej. Dodatkowo „wyścigi” z konkurencją – kto pierwszy, ten lepszy – zjadały i te kilka procent zysku. Piszę to, ponieważ obserwuję ciągle narastające kłopoty segmentu hurtowego; część z dużych podmiotów działających jeszcze na tym rynku zbankrutowało, zostało przejętych przez wydawców bądź spółki kapitałowe. W tamtej pionierskiej dekadzie 19891999 narodziło się ponad 500 firm pośredniczących w handlu książkami i wydawnictwami edukacyjnymi, aby po pięciu latach wzrostu ogłosić bankructwo czy niewypłacalność. Przypomnijmy o najważniejszych fragmentem tekstu „Księgarstwo hurtowe cz.1.” zamieszczonym na stronie Rynek-Ksiazki.pl: „W latach 1998-1999 upadły: Kalambur, SK Centrum, Sartorius, Porębscy; w 2000 roku: Urbańczyk i Kos, Omega, Karta oraz Liber; w 2001 roku: Womar, Kwadro, Światowid, Reprint-Włocławek; w latach 2002-2004 do tego grona dołączyły: Reprint-Wrocław i Reprint-Zielona Góra, Sezam, Książka Szkolna, Biuro Zakupów Katalog, JVS, wreszcie tarnowska MarKa, a w 2005 roku Wolumen”. Pewnie nie jest to pełna lista, ale daje nam pogląd na całość spraw związanych z tym segmentem rynku. Okazuje się, że marża, która stale jednak rosła; z 10-15 proc. w latach 1989, do 40 proc. po roku 2000, nie zdołała pokryć rosnących kosztów prowadzenia tego rodzaju firm. Gros kłopotów dotyczyło …
Wyświetlono 25% materiału - 261 słów. Całość materiału zawiera 1045 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się