Wtorek, 4 czerwca 2019
ROZMOWA Z RAFAŁEM BIELSKIM, PREZESEM ZARZĄDU I REDAKTOREM NACZELNYM AGENCJI WYDAWNICZO-REKLAMOWEJ SKARPA WARSZAWSKA, SP. Z O.O.
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 498 (9/2019)
Co obejmuje działalność Skarpy Warszawskiej? Dzisiaj Skarpa Warszawska to cztery kolorowe magazyny, dwie gazety bezpłatne, dział wydawnictw książkowych, trzy portale internetowe oraz dwie księgarnie i sklep internetowy działające pod marką „Klawa Księgarnia”. Jak się zaczęło? Zaczynaliśmy od reaktywacji magazynu „Skarpa Warszawska”, który ukazywał się od 1945 roku przez kilkanaście miesięcy i był protoplastą tygodnika „Stolica”. Wychodził w dużym formacie, większym niż A3, jako dwutygodnik poświęcony odbudowie Warszawy i koncepcjom architektonicznym. Chociaż założyciele magazynu „Skarpa Warszawska” byli związani z Biurem Odbudowy Stolicy, Biuro chciało mieć własny periodyk i tak powstała „Stolica”. Wtedy większa część redakcji przeszła ze „Skarpy Warszawskiej” do „Stolicy” i „Skarpa” przestała się ukazywać. Miała ładny podtytuł: „Tygodnik poświęcony odbudowie miasta i człowieka”. Dla nas ważny jest ten drugi człon, czyli miasto i ludzie, którzy je tworzą. Pomysłodawczynią reaktywacji „Skarpy Warszawskiej” była nieżyjąca już varsavianistka Danuta Szmit-Zawierucha. Ja natomiast kolekcjonuję zdjęcia, plany i pocztówki z przedwojenną Warszawą. Mam dosyć dużą kolekcję, jedną z największych tego typu w Warszawie. Połączyliśmy siły i tak powstał magazyn „Skarpa Warszawska”. Danuta zajęła się stroną redakcyjną, a ja stroną finansowo-organizacyjną całego przedsięwzięcia. Kiedy to było? W 2012 roku. Od siedmiu lat „Skarpa Warszawska” wychodzi regularnie jako miesięcznik. Jego nakład wynosi obecnie 12 tys. egzemplarzy. Sprzedaje się tylko w Warszawie, czy też jest zainteresowanie poza stolicą? Dystrybucja jest przede wszystkim warszawska, ale można nasz tytuł kupić w całym kraju w salonach Empiku. Do tego dochodzą wersje elektroniczne, gdzie już nie ma problemów z zasięgiem i terytorium. Jednak naszym terenem, na którym działamy jako magazyn „Skarpa Warszawska”, jest głównie Warszawa. Po uruchomieniu tego magazynu moje życie tak się ułożyło, że mogłem zakończyć jedną działalność i skoncentrować się na tym zadaniu. Doszliśmy jednak do wniosku, że to będzie za mało. Jeden magazyn, mimo że jest fajnie robiony i dobrze się sprzedaje, nie zajmuje nas tak bardzo, bo mamy czas, siły i energię, aby zrobić więcej. Obserwując zmiany na rynku medialnym, chcieliśmy stworzyć wydawnictwo, które będzie wydawać gazety niszowe dla konkretnie zainteresowanej grupy docelowej. Na dobrym poziomie i dla osób, które coś zbierają i kolekcjonują, czymś się interesują. Drugą gazetą, którą uruchomiliśmy, a było to przed pięciu laty, był miesięcznik „Auto. Moto. Technika” – pismo dla inżynierów i dla ludzi, dla których motoryzacja to jest coś więcej niż obrazki w internecie. Twórcą tego magazynu jest Jerzy Dyszy, który w marcu tego roku na targach motoryzacyjnych w Poznaniu, największej imprezie w tej części Europy, odebrał nagrodę Dziennikarza Roku. Tam też został …
Wyświetlono 25% materiału - 385 słów. Całość materiału zawiera 1542 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się