Wtorek, 17 kwietnia 2007
Książka i prawo
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru4/2007
W marcu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. To konieczna implementacja unijnej dyrektywy w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej – implementacja o blisko rok spóźniona. Unia macza palce Dyrektywa 2004/48/WE w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej, zwana popularnie dyrektywą „Enforcement” od jej angielskiego tytułu, to – w stosunku do innych unijnych dyrektyw z zakresu prawa autorskiego – regulacja szczególna. Tym razem bowiem unijny ustawodawca dokonał ingerencji w przepisy proceduralne mające na celu ochronę praw własności intelektualnej, podczas gdy do tej pory maczał palce jedynie w ujednolicaniu przepisów prawa materialnego – czasu ochrony autorskich praw majątkowych, pola internetowego czy prawa najmu. Celem dyrektywy „Enforcement” jest harmonizacja regulacji sankcji za naruszenie praw własności intelektualnej. Brak takiej harmonizacji „powoduje różnice w ryzyku i kosztach produkcji pirackich kopii w poszczególnych państwach członkowskich, co może stanowić zachętę do podejmowania działań bezprawnych w państwach o mniej rygorystycznym systemie egzekwowania praw własności intelektualnej,” czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji. Ile warta jest szkoda? Kluczowa zmiana w ustawie o prawie autorskim dotyczy zakresu odpowiedzialności odszkodowawczej naruszyciela. Dotychczas uprawniony miał (i jeszcze przez chwilę ma) następujące roszczenia w razie naruszenia jego autorskich praw majątkowych: 1) o zaniechanie naruszania, 2) o wydanie uzyskanych korzyści albo 3) o zapłacenie w podwójnej, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione, potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia w …
Wyświetlono 25% materiału - 216 słów. Całość materiału zawiera 867 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się